Събота, 28 Декември 2024

Цветан РАЙЧИНОВ: Здравна реформа все още няма

Цветан РАЙЧИНОВ: Здравна реформа все още няма
Публикация   30 Март, 2011   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     689

Що е то „лекарска грешка” ще нищи Кръгла маса в началото на април

 


 

-               Г-н Райчинов, като че ли се охладиха страстите- спряха протестите, намаляха и медийните атаки срещу медици, какво се случва сега?

-               Проблемите се ограничават до малките общински болници, където нивото на компетентност е по-ниско и заради тези стандарти и по-малкото клинични пътеки, при тях постъпват по-малко пари. Колкото до болницата в Русе, според директора и д-р Вичев, ще се справи със ситуацията. Няма да има миналогодишните трусове- да се правят само планови операции, сега положението определено е по-добре.

-               А напрежението през миналата година откъде произтичаше?

-               Преди всичко от неравномерното изплащане на задължения към болничните заведения, които понякога се бавеха от по няколко месеца до половин година. Сега средствата се изплащат ритмично.

-               Говорим вече повече от година за здравна реформа, как я оценявате?

-               Такова нещо не се случва. Реформа в здравеопазването тепърва предстои. Структуриран е Консултативен съвет под егидата на премиера , в който лекарският съюз участва с двама представители…

-               А функционира ли този съвет?

-               Все още няма първа среща.

-               А БЛС има ли собствена визия за тази дългоочаквана реформа?

-               Да, и тя е, че първо трябва да се реформира спешната и неотложна помощ, да бъде гарантирана за всеки гражданин на България, независимо къде се намира в страната. Друг момент е да се прецизира работата с т.н. диагностично свързани групи- първо трябва да се обучат обучители, а е след това те да обучават други. Необходимо е да стартира и здравният електронен регистър, чрез който всеки един пациент да бъде ясен за системата.

-               Колко време смятате, че ще продължи тази реформа, след като стартира?

-               Между 3 и 5 години, такава е практиката на други места.

-               Нормално ли е един личен лекар да има по 2000 и повече пациенти, възможно ли е да определи добро лечение на всички тези „бройки”?

-               Това е следствие на ниското заплащане на лекарите у нас. Когато заплащането стане адекватно на лекарския труд, тогава може и да се сложи определен таван на пациентите на един личен лекар.

-               Не се ли превърнаха джи-пи-тата в чиновници или в търговци с тази огромна бумащина?

-               Вероятно, затова е необходимо да има специален режим на регистрация, а не като ЕТ да бъдат регистрирани, просто е наложително да има промени в нормативната уредба.

-               А как ще коментирате системата, която наскоро се прие за нощните дежурства?

-               Като измислена система. Това е по-скоро дискриминация към лекарите, които работят самостоятелно. Те и без това обгрижват пациентите си денонощно, но на тях няма да се заплаща този извънреден труд.

-               България ще има ли други Здравни каси, освен държавната?

-               Имаше законопроект, който обаче не беше добър и затова не бе приет. В момента тече дебат- различни предложения се изразяват, различни модели, но все още няма яснота по въпроса.

-               И все пак, има ли проблеми с финансирането на болниците в момента?

-               През април ще бъдат разгледани предварително приетите бюджети на болничните заведения, и ще бъдат направени корекции, там, където има разминавания с реалната ситуация.

-               Стана въпрос наскоро за т.н. лекарска грешка. Има ли яснота по терминологията и смисъла на това словосъчетание?

-               На 16 и 17 април т.г. в с. Равда ще се проведе Националния лекарски събор. На него ще бъдат разгледани Устава и Етичния кодекс на съюза. С промени в Устава се цели да отговаряме на структурата на Камарата, като бъдат включени научните дружества по специалности. Освен това, на 7 април ще се проведе Кръгла маса по повод лекарските грешки, където доклади ще изнесат председателят на Етичната комисия д-р Милан Миланов и шефката на медицинския одит Златица Петрова.

-               В тази връзка, какво последно става с колегите ви от Горна Оряховица?

-                Въпреки че сме направили запитване, официален отговор няма. Няма информация, чуват се различни неща, но нищо официално. За БЛС хората са невинни.

-               Ще се преодолее ли това неглижиарне на профилактичните прегледи, както от страна на лекарите, така и от пациентите?

-               И този въпрос е свързан със заплащането на труда на медиците. Надявам се тази година да е по-добра и за семейните лекари. Колкото за предходните години, то дори в количествено отношение броят им е незадоволителен.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha