Собственикът на "Ремотекс" иска от държавата общо 85 млн. лв., за да се осъществи продажбата на предприятието. Задълженията на завода са 25 млн. лв., а останалите 60 млн. лв. е допълнително плащане, което собственикът на завода иска от държавата, за да й го продаде обратно. Това заяви за investor.bg представителят на КНСБ в предприятието Бойка Боева във връзка с преговорите, които Министерство на икономиката води със собственика на "Ремотекс" за преминаването му в държавни ръце. Още през декември стана ясно, че държавата води разговори за придобиване на завода.
Миналата седмица икономическият министър Драгомир Стойнев обаче съобщи, че преговорите между двете страни буксуват, защото собственикът на "Ремотекс" иска твърде висока сума за предприятието. "Нормално е сумата да се струва неаргументирано висока, като се има предвид, че предприятието е било приватизирано за 9,3 млн. лв. Нормално е в завода да дойде и независим оценител, който да направи реална преценка за стойността на активите му", каза Боева.
Тя обаче не знаеше дали такъв независим оценител вече е влязъл в предприятието. По неофициална информация държавата предлага на собствениците 9 млн. лв., колкото е приватизационната цена за цялото предприятие, продадено през 2002 г. заедно с дълговете от 25 млн. лв. за заплати, осигуровки и към кредитори. За съдбата на завода вероятно ще има яснота тази сряда след заседанието на Министерски съвет. "Вече имаме обещание, поето от премиера Пламен Орешарски, че проблемите на "Ремотекс" ще бъдат повдигнати на заседанието на кабинета в сряда", каза Боева. Тя уточни, че от 1 февруари започват съкращения на работници в предприятието. Официално предупреждение за това е внесено от изпълнителния директор на предприятието Сабин Спахиев в Регионалната служба по заетостта в Хасково. Очаква се да бъдат освободени 300 работници, като в момента на трудови договори в завода са над 500 души.
Държавата има намерение да харчи нерегламентирано средства за фалирали предприятия, алармира депутатът от ГЕРБ Делян Добрев, който е и бивш министър на икономиката и енергетиката.
Според Добрев, идеята на управляващите, за платена национализация на „Ремотекс” Раднево, е не по-малко безумна. „Това е предприятие, фалирало при частни собственици, и едва ли държавата ще е по-добрият стопанин”, подчерта Делян Добрев. Той припомни, че всяка приватизация се контролира и наблюдава от Агенцията по приватизация, извършва се по процедура, записана в Закона за приватизация и след приватизационен контрол, и се наблюдава се от надзорен съвет към Агенцията по приватизация.
„От друга страна всички публични разходи, като например асфалт на най-малката уличка, е предмет на процедура по Закона за обществените поръчки и се контролира от Сметна палата, Агенция за държавна финансова инспекция, Комисия за защита на конкуренцията и т.н., т.е подлежи на контрол, за да бъдат защитени обществените средства - парите на данъкоплатеца. В случаите с „Химко” и „Ремотекс” се планира разходването на десетки милиони без процедура, без контролни органи, еднолично от управляващите. Няма механизъм, който да верифицира тази цена и тази порочна практика може да се използва от управляващите за източване на държавата“, категоричен бе Делян Добрев.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай