Вторник, 7 Януари 2025

Цветан Василев пое пълен контрол над "Петрол"

Цветан Василев пое пълен контрол над
Публикация   21 Ян, 2014   /     capital   /     201

Дружества, свързани с банкера, са купили дела на

  Компании, свързани с мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев, поеха пълен контрол над дистрибутора на горива "Петрол". Така империята на банкера се разшири с 340-те бензиностанции на дружеството в цялата страна, осигуряващи около 16% от пазара. "Капитал Daily" не успя да се свърже с Василев за коментар.
 
   Настъплението започна преди малко повече от месец, когато собствеността на единия от двата големи акционера в публичното дружество - "Петрол холдинг", бе продадена служебно от частен съдебен изпълнител. Това стана малко след като единият от двата враждуващи лагера акционери в холдинга, около Денис Ершов, взе надмощие над другия около Митко Събев. Завземането бе финализирано през миналата седмица, когато другият голям инвеститор - "Нафтекс петрол", продаде дела си. Последното е дъщерно на "Петрол" и затова досега акциите се водеха обратно изкупени и не участваха в общи събрания, така че реално  не носеха контрол. Сделките на борсата обаче са неотменяеми и така дори изпъстрената със съдебни драми сага около "Петрол холдинг" да вземе нов обрат, кредиторът ще си е подсигурил над 40% дял в компанията. 

   Още две парчета "Петрол"

  В седмичния си бюлетин Централният депозитар разкрива кои са страните по последните големи борсови сделките с акции на "Петрол" за 132 млн. лв. Както се и предполагаше, продавач е бил "Нафтекс петрол", а купувачи съответно на 23.1% и на 18.3% са дружествата "Юлинор" ЕООД и "Вип пропъртиз" ЕООД. Сделките се извършиха на 14 януари - само ден след като Върховният административен съд постанови, че "Нафтекс петрол" е придобил и държал пакета акции в разрез с нормативните изисквания. В качеството му на дъщерно дружество на "Петрол" то не е спазило реда за притежаване на акции от компанията майка, мотивираха се магистратите. Ако не бе последвало прехвърляне, рискът бе тези акции да трябва се обезсилят, а капиталът на "Петрол" да бъде намален.

  Новите акционери в дистрибутора на горива не са известни в петролния бранш, но имат топли връзки с Василев. "Юлинор" е собственост на Юлия Илиева, но за контакт е посочен имейл на контролирания от банкера инвестиционния посредник "Фина-С" и телефон за контакт на "КТБ асет мениджмънт". "Юлинор" е собственик и на "Евробилд проект" (акционер в КТБ), а чрез него и на финансираната от КТБ инфраструктурна компания "Интегрирани пътни системи".

   Другият акционер, "Вип пропъртиз", е собственост на Анна Христова, която е и в борда на "Карне М 1", едноличен собственик на свързваната с Василев и депутата Делян Пеевски разпространителска комания "Карне М", която според подаденото в Комисията за защита на конкуренцията уведомление скоро ще стане част от "Табак маркет" - дистрибуторското дружество на "Булгартабак", изграждащо павилионите Lafka. Регистрацията на "Вип пропъртиз" е на ул. "Хубча" 8 в София, където са регистрирани множество длъжници на КТБ.

  Индиректно свързани с банката и нейния изпълнителен директор се оказаха и другите нови големи акционери, които влязоха в "Петрол" в края на миналата година. Първият от тях се появи на 2 декември, когато без знанието на собствениците в "Петрол холдинг" съдия-изпълнител продаде дела му, възлизащ на близо 48% от капитала на дистрибутора на горива. За купувача от "Алфа кепитъл" се оказа, че е учреден от "Афлик България", която е собственост на едноименно дружество от Великобритания, адресно регистрирано у нас на ул. "Дебър" 17, където до неотдавна се намираше централата на "Бромак". Почти веднага след сделката "Алфа кепитъл" прехвърли 18% на "Корект фарм", която също е регистрирана на столичната ул. "Хубча" 8. По този начин новият акционер избегна задължението да отправи търгово предложение към малките инвеститори в дружеството. Може да се предположи, че поради същата причина е бил разцепен на две и пакетът, продаден от "Нафтекс петрол" през миналата седмица.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha