Понеделник, 6 Януари 2025

Чума по прасетата в Европа отряза износа ни до 2017 г.

Публикация   14 Ян, 2014   /     akcent.bg   /     340

Свинете от селските дворове най-податливи на заболяването

България няма право да изнася живи прасета до други държави, членки на Европейския съюз, до 2017 г. Рестрикцията е наложена заради болестта класическа чума по свинете, която върлува в някои страни от общността. Изключения за експорт се допускат единствено за пратки с прясно свинско месо, месни заготовки и месни продукти, произведени от родни ферми при следните условия:  Въпросните свине трябва да са отглеждани в стопанства, в които в предходните 12 месеца не е имало случай на класическа чума по свинете, а фермата е разположена извън предпазна или надзорна зона. Свинете трябва да са гледани в стопанството най-малко 90 дни, а месец преди изпращането им до кланицата в същата ферма да не са приемани нови животни. Сред условията за износ са също обектът да прилага план за биологична сигурност и поне два пъти годишно да е бил проверяван от контролен орган, както и да има ветеринарен сертификат съгласно европейските изисквания.


  От Асоциацията на месопреработвателите в България твърдят, че през последните години чумата в ЕС до известна степен е овладяна, затова изискват да се направи точна картина на епидемиологичната обстановка във всяка страна от ЕС. За целта е необходимо да се състави списък, в който да бъдат изброени областите в отделните държави, в които ситуацията в свиневъдните обекти  като цяло е благоприятна и се подобрява и по отношение на популацията от диви свине. В интерес да се раздвижи износът от България спешно трябва да се поставят и условия, при които да се дава картбланш да се изпращат живи животни до кланици или до стопанства, които се намират извън патогенните области на съответната държава членка.

 По данни на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), в България класическа чума по свинете е регистрирана последно през 2009 г. Тогава са констатирани 8 случая при диви свине в държавно дивечовъдно стопанство “Каракуз”, община Тутракан, област Силистра. С цел недопускане класическа чума у нас миналата година от БАБХ разработиха специална програма за контрол и ваксинация на дивите прасета, която се прилага в 28-те области на страната. От БАБХ предупреждават, че най-уязвими на заболяването са прасетата от фамилните ферми и особено тези, гледани в задните дворове. Те обикновено се угоявали с всевъзможни хранителни отпадъци, между които и остатъци от кетъринги, които били потенциални огнища на зараза.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha