Понеделник, 6 Януари 2025

Нова бюрократична инициатива тегне над казаните за ракия

Нова бюрократична инициатива тегне над казаните за ракия
Публикация   13 Ян, 2014   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     373

Вместо кметовете по селата да събират акциза, товарят гражданите с разходка до митницата

 

 

 

 Ново недоразумение сътвориха незнайни законотворци дни преди новата година.

В брой 110 на Държавен вестник от 21.12 2013 г. е публикувана промяна в Правилника за приложение на Закона за акцизите и данъчните складове. В нея още от 1 януари т.е. собствениците и наемателите на казани се задължават да изискват от физическите лица, които варят ракия, справка-декларация за количеството материал. Документът ще трябва да бъде заверен в митническото учреждение по местонахождение.

Ако се приеме, че под контрола на Митница Русе има около 250 казана, и че на всеки казан се вари месечно ракия от по 100 души, това означава на практика десетки хиляди граждани да задръстят митницата и да се извият опашки, на които да се заверяват съответните документи. Да не говорим, че хора от Пиперково или Караманово трябва да тичат с една хартийка, която не е съвсем ясно кой и за какво я измисли.

Ако, както се предполага, се цели да се въведе по-голям контрол за спазване на Закона /физическо лице може да вари ракия до 30 литра, но само и единствено от СОБСТВЕН материал/, то едва ли този документ ще оправи нещата, коментират и граждани, и митнически служители тази неясна на никого засега ситуация. До 30 литра акцизът е 2,20 лева, след което скача три пъти.

Все още не е ясно кой трябва да заверява въпросните формуляри- гражданите или канзанджията да е заверил кочан с формуляри, които да раздава на клиентите. Ако все пак идеята е да се събира повече акциз, то мерките за контрол трябва да са насочени към казанджиите, а не да се затормозавят гражданите. В Русенско има казани, които за миналата година са плащали по и над 2000 лева, а и такива- които са внасяли по 60-80 лева, т.е. че само един човек е варил 30 литра.

И освен това- тези бележки в близкото минало са се издавали от кметовете на населени места, нещо, което съвсем нормално отново може да правят, а на казана да се плаща само за неговото ползване.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha