Понеделник, 6 Януари 2025

Качват чиновниците на въртележка

Качват чиновниците на въртележка
Публикация   13 Ян, 2014   /     akcent.bg   /     402

Спасяват ги от скуката с ротации, пресичат и корупцията

Чиновниците започват преселение от кабинет в кабинет, за да се извъртят на различни позиции в администрацията, пише Монитор". Това предвижда механизъм за ротация на служителите, който е одобрен от Съвета за административна реформа към кабинета, оглавяван от вицепремиера по икономическото развитие Даниела Бобева.

Своеобразната въртележка няма нищо общо с плана на финансовия министър в кабинета „Борисов“ Симеон Дянков, който искаше да „разхвърли“ цели ведомства в различни точки на страната. В случая предлаганата ротация

няма да променя цялостната структура

на администрацията и ще се осъществява по два метода – или двама служители ще си сменят позициите един с друг, или отделните чиновници самостоятелно ще преминават през няколко длъжности, като процесът може да продължи с години. Разместванията ще стават както между различни структури на властта, така и в рамките на отделните ведомства. Сред примерите в одобрения механизъм е посочено преминаването на началник на отдел „Финанси“ през всички функции, които се изпълняват в звеното, за да може впоследствие да ги ръководи ефективно.

Експертите от съвета все пак са направили свои бележки по механизма при разглеждането му и през отминалия уикенд ударно са работили по него, за да може тази седмицата документът да бъде публикуван в окончателния му вариант, обясниха за „Монитор“ от екипа на Бобева.

 

Като цяло обаче на ротацията се възлагат големи надежди, включително като едно от средствата за пресичане на възможностите за корупционни практики, а подобен извод вече бил посочен и в доклад на Световната банка. В първоначалния проект на механизма, публикуван на Strategy.bg, се посочват и някои от високорисковите позиции за прибиране на рушвети - управление на държавната и общинската собственост, прилагане на данъчното законодателство, работа с обществени поръчки, а също и в митниците и общинските служби по земеделие.

„Ротацията на длъжностите може да се използва и за предотвратяване на физическия и психическия стрес от работата на една и съща позиция в продължение на повече години. В други случаи това може да бъде и средство за намаляване на отегчеността и монотонността, с което да провокира по-голямата ангажираност при изпълнение на задачите“, изрично е записано в проекта на механизма. Като очакван резултат от разместванията се отбелязва още и повишаването на гъвкавостта и адаптивността на държавните служители.

Чрез ротациите администрацията може да намали числеността си,  посочва се още в документа. Това можело да стане при процеса на взаимно обучение, наречен cross-training, чрез който човешкият ресурс можел да бъде използван по-ефективно. Освен това с „внасянето на нов поглед и идеи“ щяла да се подобри и работата в различните отдели.

В документа са разписани и евентуалните спънки, които може да се появят в процеса на разместване. Сред тях са

нежеланието на по-опитни експерти да изпълняват нови функции, както и страх сред чиновниците, които не се справят на новото място, че може въобще да загубят работата си. Освен това имало опасност и от логистични проблеми, като например неудобство при придвижването до новото работно място.

 

Тепърва обаче ще се изготвя екшън план, на базата на който ще се проведе самата ротация на чиновниците в държавната администрация. Първо ще се набележат длъжностите, подходящи за това, след което  ще се изготви и списък с конкретните служители от всяка структура, които ще бъдат размествани. В механизма се дава препоръка да се стартира с пилотни ротации, в рамките на които да се идентифицират слабостите.

Идеята за ротация пък ще се популяризира сред чиновниците и шефовете им чрез организиране на срещи с презентации. Служителите ще попълват и въпросници за нагласите, желанията и нуждите от ротация. След това самата реализация на процеса ще бъде подложена на мониторинг, ще има и обратна връзка с преместваните, колегите им и дори с потребителите на съответната административна услуга, както и оценка на резултатите.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha