С успех приключи първият за годината аукцион на ДЦК, чрез който държавата набра ресурс от 400 млн. лв., въпреки че обемът на емисиите беше обявен преди няколко дни, което предизвика недоволство сред някои инвеститори. В понеделник бяха предложени шестмесечни книжа, които пазарът изкупи при годишна доходност от 0.6%. Участниците проявиха висока активност, подавайки поръчки за двойно повече от предложеното количество книжа, с което презаписването достигна 2.03 пъти. Най-голямо желание да финансират държавата по този начин показаха банките, изкупили почти 67% от емисията, следвани от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, придобил 15% от книжата и пенсионните фондове, записали 12%. До края на януари предстоят продажби на книжа за още 500 млн. лв., като така държавата ще има възможност да извърши плащания, за които няма средства в бюджета или във фискалния резерв.
Сред тях са субсидиите за земеделските производители, заради които през февруари миналата година по същата схема бе изтеглен извънреден заем от 800 млн. лв. чрез аналогични ДЦК. Тогава постигнатата годишна доходност бе 1%, или почти двойно по-висока от сегашната, като утежняващ фактор бе оповестената в деня на аукциона оставка на правителството на Бойко Борисов.
Очаквано успешен
Обяснението за по-добрата цена на новия заем според Боян Колев, началник-отдел "Трежъри" във Фонда за гарантиране на влоговете в банките, е, че пазарните условия сега са много по-добри от тези, при които бе теглен аналогичният заем от февруари миналата година. "Европейската централна банка понижи лихвените проценти, в системата като цяло има много ликвидност, а банките нямат много алтернативи в кредитирането, което предопредели големия интерес към предлаганите книжа. От значение бе и обемът на емисията", анализира Колев. Той обръща внимание, че миналогодишният заем, с който този се сравнява, бе извънреден, докато този е бил очакван от пазара. Колев намира, че участниците в търговията са били подготвени за интензивно първо тримесечие, тъй като е ясен календарът на падежиращите плащания и той показва, че държавата ще има нужда от по-голямо финансиране именно в този период на годината.
"Очаквано успешен" нарече аукциона и Емил Аспарухов, началник на управление "Трежъри и капиталови пазари " в ДСК. Той анализира постигнатите резултати със свръхликвидността в банковата система, която по думите му е традиционна за началото на годината както в глобален, така и в национален мащаб. Причините за нея се крият в практиката на банките да се презапасяват с ресурс в края на годината, както и в обичайните преводи, които държавни институции извършват обикновено през банките в началото на календарната година. "Това, което се получава, е взаимно изгодно за страните", посочи Аспарухов, който обясни, че за държавата това е начин за управление на ликвидността, а за банките е комфортна инвестиция с оглед на късия времеви хоризонт. Според експерта подобна среща на интересите на всички пазарни участници се осъществява за пръв път от много години насам, което е предпоставка да се очаква, че и следващите аукциони, насрочени за първите три месеца на годината, ще бъдат успешни. На подобно становище е и Боян Колев от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, според когото не само сконтовите (с матуритет до една година), но и по-дългосрочните емисии ще бъдат посрещани с интерес от пазара.
Позитивни очаквания за цените на държавния дълг
Според специалистите струпването на аукциони на вътрешния пазар в първото тримесечие на годината няма да изпомпа твърде голяма ликвидност от системата. По-скоро процесът може да доведе до формиране на справедлива стойност за книжата с по-дълъг матуритет, което би било положително събитие. Досега при тях се наблюдаваше нещо като сезонен фактор, тъй като заради голямата ликвидност в системата предлагането на дългосрочни ДЦК в началото на годината винаги бе съпровождано с еуфория от постигнатата ниска доходност. Така в месеците април - март покачването в доходностите обикновено се посрещаше с тревога. Ето защо, така структуриран, календарът на аукционите има потенциал да донесе по-голяма стабилност на цените на държавния дълг.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай