Петък, 1 Ноември 2024

Св. Иванов: Дърветата в Русе трябва да се заменят с нови

Св. Иванов: Дърветата в Русе трябва да се заменят с нови
Публикация   04 Ян, 2014   /     Лора Христова   /     523

Почистващите фирми са задължени за разполагат с техника, която да чисти и малките улици в града

В интервю днес (03.01.2014 година) заместник-кметът за Русе по Комуналните дейности Свилен Иванов изясни основните проблеми, решения, проекти и програми до момента и за вбъдеще.

Фокус беше поставен върху:

- такса смет за гражданите;

- рекултивация на старото сметище в града;

- строителни отпадъци;

- необходимостта от сепариране на битовите отпадъци;

- транспорт и маркировка на пътищата;

- бездомните кучета и Общинския приют;

- чистотата, снегопочистването;

- озеленяване.

Според г-н Иванов "България е изостанала и голям натиск от Европейския съюз за справяне с проблемите" се прилага върху държавата. Данъкът такса смет спира да се вдига от момента на сключването на договор с Топлофикация - Русе за изграждането на инсталация за сепариране на битовите отпадъци - "успяхме да договорим Топлофикация - Русе да изгради такава инсталация, а Община Русе да не заплаща никакви такси". Следователно, такса смет не се повишава.

Изготвен е Общински проект на стойност 28 млн. за рекултивация на старото сметище в града. Според г-н Иванов най-голям проблем в този аспект е наличието на гудронови езера, по негови думи "екологична бомба", която не се среща другаде в Европа.

Също така се извършва процедура за инсталация за строителните отпадъци, която предполага по-ниска цена, непроменлива в следващите 5 години.

Отчисленията към МОСВ се покачват с всяка година. За 2011 година са били 9 лева за тон депониран отпадък, през 2012 - 15 лв., а през изминалата година, въпреки очаквания ръст до 35 лв., са били 22 лв.

  Според  Иванов транспортът е най-големият проблем за град Русе до момента. "Въпреки изоставането сме се включили в договор до края на 2015 година", който предполага реализирането на електронни табели за времето на пристигане на превозното средство, както и създаване на контролен център с цел проследяване спазването на законите свързани с транспорта, както и точността и правилното и безопасно движение по пътищата. С GPS ще бъдат проследявани превозните средства на градския транспорт. Като основна идея е подлезът в кв. Родина и съответно също така довършването на спортната зала в града. "Тролейбусната мрежа ще бъде подновена и на 2ри етап тази мрежа ще се разшири", каза още заместник-кметът. "Проектът има 8 компонента и ще прескочим 20 години". С увеличаването на тролейбусния транспорт и намаляването на автобусния замърсяването на въздуха се намалява.

 "Ще бъдат реконструирани кръстовищата по "Цар Освободител" и създаването на велоалеи като по проекта ще бъде изработен Мастърплан на целия град." Няколко допълнителни секции са добавени рутинно на улиците "Ялта" и "Борисова" за улеснение на движението. Маркировката по пътищата се полага за максимум от 5-6 месеца с предимство за детските градини и училищата, което отнема като време около 40 дена и се повтаря през есента. По този начин времето за останалите части от града намалява, тъй като към фактора време се прибавя и този за издържливостта на боята. По стандарт трайността на боята е 6 месеца. Експериментално в последната година за първи път е била използвана боя пластик, която е по-специфична и скъпа, за областта на кръговото движение. Тази боя е по-издържлива, но с цел запазване на разходите в желаната граница, стандартната боя остава. За сравнение, боята пластик има издържливост от 3 години.

 Друг аспект на комуналните дейности е справянето с проблемите с бездомните кучета. Нова инвестиция е направена в изградената програма за овладяване популацията на бездомните кучета в Община Русе и приютът в Русе е разширен от 160 на 300 места. "Ангажиментът, който сме поели пред гражданите е на 01.01.2015 година да няма бездомни кучета" - каза  Иванов. Зает е под наем старият кучкарник в града, като цел е да се увеличат местата до края на тази година. За домашните кучета има наредба всяко от тях да бъде регистрирано в Общината. "В русенските паркове са изградени ограждения, където стопаните могат спокойно да разхождат кучетата си." Също така се планира изграждането на такива ограждения и в районите на площад "Дунав" и кв. "Дружба" 3, като се смята, че до края на май следващата година това ще бъде факт.

 В сферата на чистотата и снегопочистването от 2012 година има подписан нов договор с фирмата, отговаряща за това. Фирмите са задължени да закупят техника, която може да влиза в малки улици. От 2011 година улиците се третират не с пясък, а с химикала айс глиго и сол за разтопяване на снега през студения сезон. С цел поддържането на улиците също така ще се подменят капаците на шахтите с нови, които се заключват срещу кражби и за да изглежда градът по-красив. За следващата година се очаква реализирането и на булевард "Тутракан".

 По темата за озеленяването  Иванов смята, че най-големият проблем е свързан с възрастта на дърветата в града и подменянето на стари с нови дървета. За 2011 година Русе е спечелил грамота за най-зелен град заедно с град София, през 2012 година - грамота за енергийна ефективност от 100 до 200 хил., а през 2013 година - грамота за най-голям процент газифициране сред градовете, което отново намалява замърсяването в града.

 "Ако всички тези неща се направят, Русе ще изглежда по съвсем различен начин", заяви заместник-кметът по Комуналните дейности за град Русе Свилен Иванов.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha