Събота, 4 Януари 2025

Нови правила за етикетите на мляното месо

Нови правила за етикетите на мляното месо
Публикация   03 Ян, 2014   /     akcent.bg   /     347

Производители са длъжни да изписват на опаковките какво е съдържанието на мазнините в него

Насипната кайма трябва да се предлага с два етикета. Клиентите обикновено гледат табелката с цената. До нея обаче трябва да има една по-малка, върху която задължително трябва да са записани видът на месото, кланицата, откъдето е дошло, и срокът на съхранение. Малкото листче с дребния шрифт много внимателно прочетоха вчера шефът на Българската агенция по безопасност на храните Йордан Войнов и заместничката му Венцеслава Тасева. Те напазаруваха мляно месо и шпеков салам в магазин от българска верига. Купените храни ще бъдат изследвани за точност на състава, гаранция при производството и спазване на рецептата.


  "Каймата се познава по цвета - свинската е по-светла, а телешката е червеникава", обясни д-р Тасева, докато пазарува. Тя подчерта, че когато не е замразено, мляното месо не трае повече от едно денонощие, макар и поставено в хладилник. Замразеното пък може да изкара и месец в камерата. Според зам.-шефката на агенцията, освен да внимават при пазаруването, хората трябва да знаят, как да съхраняват продуктите, след като ги занесат вкъщи. Не бива да се държат на едно място продукти, които ще се готвят - месо, риба, карантия, и зеленчуци за салата. Малотрайните колбаси отговарят на същото условие. Дъската за рязане е наложително да се мие след всяка обработка на продукт. Сготвените ястия също трябва да се прибират в хладилник и да не се държат на открито. "Температурата на съхранение вкъщи трябва да е като в магазина", категорична бе д-р Тасева. "Пазаруването трябва да е информирано, а отговорността споделена", смята заместничката на Йордан Войнов. Според нея страните, които участват в процеса, са три - търговците, които предлагат храната, държавата, която контролира, и потребителите.
 

 Предколедно пазаруване с проверка на стоката направи и червената депутатка Мая Манолова. Тъй като тя се храни разделно, а и пости до Коледа, дамата купи само две пържоли. В замяна на това за вкъщи си взе соеви продукти. "С нетърпение очаквам резултатите от проверката", каза Манолова. Месните продукти, които "клиентите" на вестника си купиха, ще бъдат проверени за физико-химичните им качества в лаборатория, обещаха от агенцията по храните.

 

 

Ако клиентите обаче предпочетат да вземат опакована заготовка, върху етикета й вече трябва да е изписано точното съдържание на мазнини.

 „На етикетите от вчера трябва да бъде изписано процентно съдържание на мазнини под определен процент в зависимост дали е нетлъсто, дали е само говеждо, само свинско или е добито от други видове животно, както и съотношение креатин към месен протеин”, обясни Райна Иванова - експерт в Агенцията по безопасност на храните.

 В повечето бакалии стоката отдавна е етикетирана и надписана и новият стандарт не е изненада.

„Този стандарт е правилен, защото по този начин се упражнява контрол върху производството на всички храни. Ние работим по този начин от години, но предполагам, че това ще помогне на този бизнес”, обяснява Николай Младенов – месопроизводител.

Новият стандарт обаче не важи за каймата. Освен това на етикета на мляното месо вече ще се изписват алергените с пълните им наименования и предупреждението, че може да предизвикат алергии.

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha