Събота, 4 Януари 2025

От 1 януари офшорки няма да участват в обществени поръчки

От 1 януари офшорки няма да участват в обществени поръчки
Публикация   21 Дек, 2013   /     akcent.bg   /     385

Предвидени са обаче серия от изключения, които смекчават ограниченията

 

От 1 януари 2014 г. всички възложители на обществени поръчки у нас ще обявяват процедури при спазване на новите ограничения за участието на офшорни дружества в икономиката, пише в-к "Сега". Същият срок важи и за всички останали задължени по закона публични институции като лицензиращи органи, агенцията по приватизация и т.н. Преходен период от 6 месеца за прилагане на новия закон за осветяване на офшорките ще имат само фирмите със заварени договори.

  Това обясни председателят на бюджетната комисия в НС Йордан Цонев по повод прилагането на новия закон за икономическите и финансовите взаимоотношения с офшорни дружества и свързаните с тях лица. Депутатите приеха окончателно закона вчера, в последния си работен ден за 2013 г.

  Законът забранява участието на офшорни дружества с неясна собственост в редица дейности като изпълнение на обществени поръчки, сключване на приватизационни и концесионни договори, получаване на лицензи по редица закони като този за банките, кодекса за застраховането, закона за енергетиката, др. Тези забрани не важат в случай, че собственикът на офшорката е ясен и е вписан по партидата на съответното дружество майка у нас. При чужди фирми с офшорно участие се изисква те да са регистрирани в държави, с които България има спогодби за избягване на двойното данъчно облагане или за обмен на информация. Изключение има и за дружества с офшорно участие, чиито акции се търгуват на регулиран пазар.

  Ограниченията по закона ще важат и за български фирми, които са свързани лица с офшорки, дори и когато конкретната фирма не кандидатства за договор през тях, обясни вчера Цонев. В този случай съответната компания също ще трябва да впише в Търговския регистър, че се явява свързано лице с офшорка, а отговорната институция ще трябва да проверява тези обстоятелства.

  "Това наистина увеличава отговорността на възложителите, но в закона са предвидени достатъчно гаранции, че фирмите ще спазват ограниченията. При деклариране на неверни обстоятелства всички преведени плащания по подобни договори ще подлежат на връщане, независимо от количеството изпълнени дейности", обясни Цонев. Той допълни, че приетите ограничения за офшорките са изцяло ново законодателство и вероятно ще се наложат допълнителни промени в отделни закони в хода на прилагането му.

  Вчера парламентът отхвърли предложение на Янаки Стоилов забраните да важат и за консултантски и подизпълнителски договори, а Цонев аргументира отказа на комисията да приеме предложението с прекаленото разширяване на приложното поле на закона. При окончателното гласуване на текстовете бе запълнен и сериозен пропуск в законопроекта по отношение на офшорната собственост в печатни издания. Издаването на вестници и списания с участие на офшорно дружество се допуска само ако реалният собственик е обявен в първия брой за всяка календарна година и е вписан в Търговския регистър. В първоначалната редакция на комисията вписването в регистъра не бе предвидено.

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha