Събота, 4 Януари 2025

По-евтини храни и дефлация през ноември

По-евтини храни и дефлация през ноември
Публикация   16 Дек, 2013   /     akcent.bg   /     345

След като два поредни месеца цените се покачиха малко и даваха надежда за обръщане на негативната тенденция на спад през последната половин година, през ноември дефлацията отново се завърна. Животът е поевтинял с 0.2% спрямо предходния месец. През октомври увеличението на цените беше с половин процент. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за инфлацията през ноември. Основният виновник отново са хранителните стоки, които движеха дефлацията и досега. През ноември те са поевтинели с 0.6%. Така на годишна база дефлацията е 1.5%. През септември понижението на цените на годишна база достигна рекордни нива от 1.6%, каквито не са били отчитани от 1999 г. насам.

   Дефлацията обикновено е негативен сигнал за икономиката, защото може да означава слабо вътрешно търсене. Toва принуждава търговците и бизнеса да свалят цените, което свива маржовете и печалбите им. Така дефлацията влияе отрицателно и на приходите от косвени данъци в държавния бюджет, които така или иначе са заложени на сравнително високи нива за следващата година. От друга страна, лекото покачване на цените е здравословно за икономиката.

   Все пак от еврозоната има умерено добри новини. Покачването на потребителските цени там се е ускорило до 0.9% през ноември. Това идва като облекчение за пазарите в региона, след като изненадващо резкият спад на инфлацията до 0.7% през октомври събуди опасения от дефлация, а Европейската централна банка реагира с понижаване на основния си лихвен процент до ново рекордно ниско ниво от 0.25%. Три от страните, прибегнали до международни спасителни пакети заради кризата - Гърция, Кипър и Ирландия, обаче отчитат дефлация.

   Сезонни ефекти

   Най-много са поевтинели плодовете (със 7.1%) и зеленчуците (с 1.5%). Сред стоките, при които има спад, са и шоколадите - с 1.4%, книгите (с 0.9%), както и течните и твърдите горива - с около процент надолу. В началото на по-студените месеци цените на дрехите и обувките стандартно се покачват с 4-5% на месечна база, като и тази година не прави изключение. През ноември обаче поскъпването е по-малко, отколкото преходния месец - с малко под процент. Най-много през ноември са поскъпнали безалкохолните. При тях увеличението е с 1.8%. В групата на кафето и чая поскъпването е с 1.3%, а цените на млечните продукти са нараснали с 0.9%.

   И годишни тенденции

  На годишна база най-много поевтинява стоковата група, в която влизат наеми на жилища и елекроенергия. Там спадът спрямо ноември 2012 е 7.1%, което се дължи основно на поевтиняването на електро- и топлоенергията. Последното се дължи на изкуствено понижените цени на тока и парното в началото на годината. Групата "развлечение и култура" също отбелязва спад от 4%, а при здравеопазването поевтиняването е с 2%. Поскъпнали са алкохолът и цигарите - с 1.2%, както и хотелите и ресторантите - с 2.6%.

  Животът на най-бедните 20% от домакинствата в България обаче не е бил много по-евтин, показва индексът на цените за малката потребителска кошница, изчисляван от НСИ. През ноември хранителните продукти в нея са поевтинели с по-малко, отколкото показва общият индекс на потребителските цени - едва 0.4%.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha