Събота, 4 Януари 2025

500 млн. лева от ЕС по околна среда изгарят заради корупция и некадърност

Публикация   07 Дек, 2013   /     в-к "Сега"   /     330

Българският бюджет ще бъде натоварен с огромни плащания по започнати проекти заради отрязано еврофинансиране

 

 

 

Заради безхаберие, корупция и грешки по проекти от Оперативна програма "Околна среда" за периода 2010-2013 г. България ще загуби между 200 милиона и половин милиард лева. Това стана ясно на пресконференция на ресорния министър Искра Михайлова вчера, която обяви, че ековедомството трескаво пише мерки за минимизиране на щетите. Подобна драма има и с Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), в която отново грешки в инфраструктурни проекти на общини са останали незабелязани от управляващите. И в двата случая България трябва да направи "финансови корекции" - тоест да признае, че е допуснала нередности и нарушения при усвояването на еврофондовете и да зачеркне завинаги част от полагащите й се средства.

   По сметките на Михайлова, за да не се блокира изпълнението на текущи проекти - главно общински, държавната хазна ще трябва да отпусне 200-250 млн. лв. за разплащане на свършеното от фирмите изпълнители. Не е ясно обаче предвидени ли са такива суми в бюджета. Основни виновници за закъсалата европрограма са както звеното, което управлява оперативната програма, така бенефициентите в лицето на общините.

  "Можем да направим проверка на всички обществени поръчки и да наложим санкции там, където има нарушения, но това ще отнеме много време. Другата възможност е да направим извадка от проекти, да изчислим среден процент на грешки и нередности и с него да направим финансова корекция за всички поръчки от този период", обясни министър Михайлова. Според нея вторият вариант е по-бърз и ще сведе загубата на средства до 10%, или общо около 200 млн. лева, но пък при него и коректните общини ще бъдат наказани с намаление на парите. При преглед на всеки проект поотделно обаче санкцията може стигне до 25%, или 500 милиона.

  От ЕК са притеснени, че в България се повтарят едни и същи грешки и затова спряха междинните плащания по екопрограмата, докато не се подобри контролът. С финансовите корекции трябва да покажем, че сме се поправили.

  Одитен доклад от 2012 г. разкрива, че има търгове, по които неправомерно са съкращавани срокове. Други нарушения са смесването на критерии и дискриминационните изисквания за членство на участници в конкурси по обществени поръчки в български организации (написани са Стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата), което се счита за дискриминационно изискване спрямо чуждите организации. Удължаването на сроковете за взимане на решение по процедурите е последното възражение на ЕК. Оттам са допълнили, че искат България да гарантира, че тези грешки няма да се повтарят в бъдеще.

  По кой от двата плана ще се действа ще стане ясно след понеделник, когато ще е готов екшън планът. Ще има кадрови и структурни промени в управляващия програмата орган.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha