Защитата на критично застрашените есетрови риби в река Дунав и контролът на риболова и търговията с хайвер са цел на нов проект на международната природозащитна организация WWF. Екипът на проекта „Съвместни действия за повишаване на осведомеността относно свръхексплоатацията на дунавските есетри в Румъния и България“ иска да осигури дългосрочното оцеляване на есетрите и така да запази високата им естествена и икономическа стойност. Прекомерният и незаконен риболов е основната пряка заплаха за оцеляването на тези ценни риби, смятат от WWF.
Басейнът на река Дунав е запазил някои от най-важните популациите на есетрови риби в света, като Румъния и България притежават единствените все още жизнеспособни популации от диви есетрови риби в Европейския съюз.
“Екипът на проекта работи с рибарските общности, правоприлагащите органи, ферми за отглеждане и развъждане на есетрови риби, преработватели и търговци на хайвер в Румъния и България”, каза Владимир Иванов от WWF.
“Есетровите риби в река Дунав са древен вид мигриращи риби, които днес са на ръба на изчезване, главно поради свръхулова за ценния им хайвер. Техният спад е ясно документиран с бързото намаляване на улова през последните десетилетия. Причините за спада са сложни, но липсата на осведоменост е сред водещите за най-важната – свръхулова. Загубата на местообитанията и нарушаването на миграцията за хвърляне на хайвера са допълнителни заплахи за оцеляването на есетрите.”
През 2006 г. Румъния е първата страна в региона, която обявява забрана за улов на есетрови риби. Българските власти последват този пример и през 2011 г. е обявена едногодишна забрана, удължена по-късно до края на 2015 г.
От днес повече информация за есетрите и проекта на WWF можете да намерите на информационна табела, поставена пред Регионалния исторически музей – Русе. Табели за проекта са поставени и в Природен парк“ Персина“ в Белене, и на територията на Музея на дунавския риболов и лодкостроене в Тутракан.
Проектът е съфинансиран по програма Life на Европейската комисия.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай