Петък, 1 Ноември 2024

Емил Костадинов: Популизъм е да се режат парите на партиите

 Емил Костадинов: Популизъм е да се режат парите на партиите
Публикация   29 Ноемв, 2013   /      Здравка Андонова   /     514

- Защо БСП и ДПС не искат да се намалят партийните субсидии, както настояват протестиращите срещу управлението, г-н Костадинов?
- Част от обществото е поставило с особена острота въпроса за намаляването, дори и спирането на държавното финансиране за партиите. Това е архиважен въпрос и популистка игра не бива да бъде допускана. Част от политиците лесно се изкушават да говорят и действат популистки и да предлагат решения, които изглеждат лесни за изпълнение. В лично качество аз си позволявам да виня говорителите, които знаят до какви последствия ще доведе това.

- До какви последици може да доведе намаляването на държавните пари за партиите?

- Още в предприсъединителния период към ЕС на страната бе препоръчано в Закона за политическите партии да бъдат създадени норми за антикорупционни практики. Една от препоръките е да бъде осигурена държавна субсидия за политическите партии, за да не попадат те в зависимост от олигархични кръгове или икономически и корупционни влияния.

- Вие можете ли да гарантирате, че при този размер на държавните субсидии, който е един от най-високите в ЕС, партиите не са зависими от олигархични или икономически кръгове?

- Размерът на субсидията е нормален и дава възможност на политическите партии да изпълняват нормално дейността си. Аз твърдя убедено, че всяко посягане на субсидията категорично ще тласне партиите в посока на търсене на компенсации, а тази посока е свързана именно с олигархичните кръгове и с икономически и престъпни влияния.

- Не отговаряте дали в момента партиите са зависими от такива кръгове.

- БСП категорично не е обвързана с такива кръгове. 97,5% от нашите приходи са държавна субсидия. В момента обслужваме банков заем в размер на 2,2 млн. лева. Но той бе рефинансиран - т.е. ние сме в режим на заеми, за да гарантираме дейността си в страната и чужбина. Важно е да се каже, че партийната система е в основата на правовата и демократична държава. Всяко посегателство към партийния плурализъм е грубо посегателство към този фундамент. Това трябва да бъде разбрано. Понякога се налага политиците да говорят непопулярно и аз избирам този подход.
При нас се обсъждат и различни варианти за намаление на субсидията.

- Какви са те?

- С 8,33%, със 16,66%. Но при всички случаи степента на зрялост на днешното ни общество няма да възприеме като достатъчни такива намаления. В момента твърде остро се чува и гласът субсидиите да бъдат премахнати въобще, което - пак казвам - е брутално посегателство към фундаментите на демократичната и правова държава. Ако бъде ограничен размерът на субсидията, това ще струва на всички нас - българските граждани, много повече. Защо? Веднъж по линия на стремежа на политическите партии да се компенсират от непубличния сектор. И втори път - заради това, че тези, които ще им осигурят финансови средства, естествено ще искат да бъде платена някаква сметка. Аз съм убеден, че гражданите не искат това - те искат прозрачност, яснота и възможност за непрекъснат контрол за финансовите средства на партиите. Това го има в момента - финансовите отчети на БСП са на сайта ни, Сметната палата постоянно ни контролира.

 Тези, които настояват за орязване на субсидиите, желаят партиите да изпаднат в друга зависимост. В Европа няма единни практики, но финансирането на партиите от държавния бюджет започва oт 50-те години след развихрянето на корупционни скандали. Аз считам, че при обсъждането на българския механизъм за финансиране на партиите е проведен добър диалог. Максимално са ограничени възможностите за дарения - физическите лица могат да дарят до 10 000 лева, юридическите - нямат право. Има практики, при които юридически лица могат да дават по 200 средни работни заплати. Ако това се приложи у нас, означава грубо 140 000 лева. Нали си давате сметка, че ако юридическо лице дари на една партия толкова пари, е много вероятно да се изкуши да поиска определено поведение в замяна? Освен това българската формула дава добър шанс за финансиране на онези партии, които са преминали бариерата от 1%, но не са в парламента. За съжаление част от тях се стремят само към субсидия.

- Не трябва ли именно тази практика да бъде прекъсната?

- Има възможности за даване на преференция на парламентарнопредставените партии. В Европа има практики, при които парите за партиите извън парламента са ограничени.

- Да разбирам ли, че макар да обсъждате някакви варианти, нямате намерение да намалите партийните субсидии с бюджета за догодина?

- Аз считам, че тук има поле за анализ, който трябва да се състои в една спокойна дискусия. В нея е задължително участието на партиите извън парламента. Сегашната формула дава шанс и на тях и е гаранция, че няма да се мумифицира политическата система.

- Т.е. БСП ще гласува против намаляването на субсидиите, каквато е и позицията на ДПС?!

- Да. Поне такава е моята позиция. До ден-два ще бъде оформена и тази на парламентарната група. Имаме колеги на противното мнение, което е тяхно право. Моето разбиране обаче е, че по един такъв въпрос трябва да се гласува консолидирано.

- А по друг важен въпрос, какъвто е отпадането на тоталната забрана за пушене на закрито, пак ли ще гласувате консолидирано?

- Аз подкрепям идеята за либерализация на режима. БСП пое този ангажимент по време на предизборната си кампания. Тоталното ограничаване на възможността за пушене на закрито е прокризисна мярка. Ние много често се стремим да бъдем по-големи католици и от папата и налагаме решения, без да се съобразяваме с реалностите. Преди две години принудихме бизнеса да изгради отделни помещения за пушачи и да инвестира в прегради и вентилационни системи.

- Като говорим за партийни субсидии, кажете колко струваше на БСП митингът в подкрепа на кабинета "Орешарски" на 16 ноември!

- Тук каквито и легенди да чуете, не им вярвайте! Регионалните ни структури поеха разходите за транспорт. БСП децентрализира своя бюджет, което не е характерно за другите партии. Ние месеци наред удържахме структурите да дойдат в София и да демонстрират подкрепа към правителството, понеже не искахме да допуснем възможности за изостряне на обстановката и провокации. Но в крайна сметка решихме да удовлетворим исканията за контрамитинг.

- Колко ви струваше той?

- Около 7 - 8 хил. лв. сме платили за хеликоптера, 6 - 7 хил. за репортажите. Близо 92 хил. лв. струваше цялостното заснемане на събитието, озвучаването му и т.н.

- Очаквате ли протестите срещу кабинета "Орешарски" да спрат през зимата? Или напротив - ще станат по-масови?

- Практически протестите спряха. В началото на улицата имаше дори и мои приятели, в т.ч. представители на левия политически спектър, но повечето от тях се оттеглиха, понеже видяха, че там има организирана група; че на определени моменти режисурата водеше протеста към опити за метеж. Протестът обаче не формулира нито кауза, нито алтернатива, нито дори въпрос. Той започна с: "Искаме ви оставката" и нищо повече. Протестите правят демокрацията по-добра, но режисурата промени ценностите на този протест и той загуби моралния си облик. Не смятам, че протестите окончателно са си отишли - и това, и следващите управления на страната ще работят в една по-особена среда.

- Да не би на предстоящия семинар на управляващите партии и кабинета "Орешарски" да обсъждате дата за предсрочни парламентарни избори?

- Такъв въпрос не стои на дневен ред.

- И от БСП, и от ДПС официално се чуха коментари, че правителството трябва да подаде оставка, ако на изборите за евродепутати има промяна в доверието към двете партии.

- Въпросът за предсрочни избори не е на дневен ред.
Глупаво, безотговорно и дори нелепо е сега да бъде определена дата за предсрочни избори. Защо? Защото ние не можем да кажем на това правителство, което има редица проекти: "Вашият хоризонт е няколко месеца". Изборите за евродепутати са от национално значение. Ако разберем това, аз съм убеден, че БСП ще има лидиращ резултат на тези избори.
При хипотеза "много лош резултат за БСП и ДПС" е нормално да възникне въпросът за преоценка на доверието към правителството. Но аз изключвам подобна хипотеза.

- С какво ще убедите хората да гласуват за вас?

- Това е по-трудната част от задачата. Ще убедим хората с ежедневната си работа. Първо, убедително трябва да разкажем намеренията, които ще се реализират с бюджета за следващата година - както в социалната сфера, така и в образованието, в публичните инвестиции, в стремежа за изравняване на дисбалансите между регионите. Много скоро хората ще разберат, че това управление има друг тип грижа - за съдбата на човешкия капитал, на нацията. От друга страна, бизнесът вече чувства друго отношение - държавата вече възстановява в законовия срок ДДС на фирмите.

- Какво налага този спешен семинар на властта тогава?

- Тези семинари са обичайна практика. Предстои да се коментират законодателни инициативи, през следващата седмица на второ четене ще се приема бюджетът за догодина - изисква се едно консолидирано поведение от страна на депутатите. А семинарът е възможност в по-неформална среда да се обсъдят определени проблеми.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още