Сряда, 1 Януари 2025

450 проекта за 1,44 млрд лева ще върнат европейското самочувствие на Русе и русенци

   450 проекта за 1,44 млрд лева ще върнат европейското самочувствие на Русе и русенци
Публикация   26 Ноемв, 2013   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     441

По половин милиард са предвидени за екология и градска среда

 

 

 

Докато в миналото е преобладавало формалното отношение към процесите на планиране на отделните приоритети и проекти в инвестиционната програма на Община Русе, новоприетият Общински план за развитие за периода 2014 – 2020 г. е базиран една прагматична философия, на един мениджърски подход, който не търси решения на „парче“, а предлага интегриран, визионерски маниер на управление. Документът включва подробен каталог, съдържащ 450 конкретни проекта за 1,44 млрд. лева.

Това информира читателите на www.akcent.bg зам. кметът Страхил Карапчански.

 

Ето и основните акценти, към които ще насочена работата на общинска администрация през следващия програмен период – 2014 – 2020 г.:

 

Подобряване на административното обслужване на фирми и граждани предвижда въвеждане на първите е-услуги. Предвидените средства за 5 млн. лева

Ще бъде създадена

система за управление на опашките, както и цифровизация на съществуващите регистри. Вече е в ход разработването и въвеждането на система за геомаркетинг, която ще допринесе за по-ефективното и целесъобразно вземане на управленски решения при планирането и осъществяването на инвестиции от общинския бюджет и от фондовете на ЕС.

 

За енергийна ефективност

са предвидени 200 млн. лева. Освен саниране, е предвидено да се работи по въвеждане на модели за енергиен мениджмънт на обществени сгради. В момента се извършва анализ колко пари ще бъдат спестени по този начин, както и колко по-малко ще бъдат бъдещите разходи.

 

Сериозно перо представлява развитие и доизграждане на

екологична общинска структура.

Тук предвидените средства са половин милиард лева.

За канализация, отпадъчни води са планирани инвестиции на стойност  над 300 млн. лева; за управление на отпадъците – над 71 млн. лева; за превенция на природни бедствия и управление на кризисни ситуации – над 90 млн. лева.

 

Русе ще има модерно енергоспестяващо улично LED осветление. За целта се проучва челният опит на една от най-развитите в това отношение европейски столици- Прага. Тук са заложени 25 млн. лева.

 

Предвидени са 100 000 лева и за закупуване и монтиране на поне пет зарядни станции за зареждане на електромобили.

 

Другият половин милиард лева е предвиден за благоустрояване и естетизиране на градската среда. Русенци ще могат да се радват на 28 км. велоалеи, детски площадки и спортни съоръжения на открито.

 

Вероятно за първи път освен говорене ще се отпуснат средства и за социализиране и приобщаване на Крайбрежната зона. 6 млн. лева са предвидени за улиците, които тръгват от ул. „Александровска” и водят към реката.

Русе ще има и „Зелена алея на времето“. Тя ще струва 34 млн. лева – ще бъде от хотел Рига на Запад в разстояние на 2,5 млн.

Предвидени са и достатъчно средства за облагородяване на Парка на младежта и Парка на възрожденците.

 

Над 160 млн. лева ще бъдат отделени за успешното позициониране на Русе като Европейска столица на културата през 2019 г. Около 100 млн. лева ще влязат в модернизиране на съществуващата и изграждане на нова културна инфраструктура, а допълнителни 60 млн. лева ще бъдат инвестирани в културно съдържание.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha