Ден след като БСП обяви, че предложеното възстановяване на данъка за хората с най-ниски доходи през 2015 г. е първа стъпка към въвеждане на прогресивно подоходно облагане, а специалисти прогнозираха, че идеята ще доведе до разрастване на сивата икономика, социалният министър Хасан Адемов опроверга това тълкуване. Той призна, че по-справедливото решение при запазване на плоския данък е въвеждане на необлагаем минимум за всички, но хазната не може да си го позволи. Както "Сега" писа, БСП и ДПС предлагат хората с чист годишен доход до 4080 лв. догодина да получат обратно авансово удържания им данък от 10% накуп през 2015 г.
"Няма как едновременно да се запазва плоският данък и да се твърди, че се върви към прогресивно подоходно облагане", коментира Адемов интерпретацията на шефа на парламентарната социална комисия Корнелия Нинова. Онзи ден Нинова обяви, че след предложеното преотстъпване на данъка БСП вече не може да бъде упреквана в неизпълнение на поетия ангажимент за връщане към прогресивно подоходно облагане. В разрез с трактовката на левицата премиерът Пламен Орешарски също изтъкна, че запазването на плоския данък е едно от предимствата на предложеното данъчно облекчение за хората с най-ниски доходи.
Според Адемов опасенията, че новата идея на управляващите ще изтласка част от доходите в сивата икономика, не са основателни. "Евентуално договарянето на по-ниски заплати е свързано и с осигуряване върху по-ниски суми, а това води до загуби по линия на социално-осигурителните права", коментира той. Адемов уточни, че още се мисли дали облекчението да се пресмята на база чист доход, след приспадане на осигуровките, или на база осигурителен доход.
Въвеждането на новото данъчно облекчение няма да бъде прокарано при второто четене на закона за държавния бюджет, защото това нарушава изискването промените в законите да се приемат на две четения, съобщи още социалният министър. Съответните поправки в закона за данъците върху доходите на физическите лица ще бъдат внесени като отделен законопроект, като инициативата ще е на депутати от мнозинството. "Това е по-бърза процедура и е единственият начин промяната да влезе в сила от януари 2014 г.", обясни Адемов. Той допълни, че детайлите на предложението още се работят, като в оценката на въздействието участват експерти на НАП и НОИ.
СПОР
Вицепремиерът Даниела Бобева отрече вчера идеята за освобождаване от данък да е на синдикатите, като изтъкна, че тя фигурира в програмата на правителството. В нея обаче подобно предложение липсва, а е предвидено само въвеждане на семейно подоходно облагане за втората половина от мандата. Адемов призна, че искането за някаква форма на необлагаем минимум е именно на профсъюзите, но съвпада с желанието на правителството. Не се разбра защо предложението не бе включено навреме в цялостния пакет с данъчни закони, които вече бяха приети.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай