Събота, 4 Януари 2025

Сивата икономика отново расте

Сивата икономика отново расте
Публикация   21 Ноемв, 2013   /     akcent.bg   /     395

Укриването на доходи от населението достига пикови стойности през тази година, отчитат от Центъра за изследване на демокрацията

Бедността, тежките условия на пазара на труда и свързаните с кризата тенденции на предпазливост и икономическа пасивност са сред факторите, които са допринесли за увеличаването на неформалната икономика в България през 2013 г. Негативен ефект в тази посока оказва и повишената в последните месеци политическа, социална и административна несигурност. Това показват данните от годишното проучване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) и фондация "Фридрих Еберт" за скритата икономика.

            Движение назад


  Според наблюденията на организацията през изминалата година е отчетен ръст на скритата икономика както сред бизнеса, така и сред населението, което се илюстрира и от динамиката на индексите в двата сегмента, изготвяни от ЦИД съвместно с "Витоша рисърч" (виж графиките). Отчетените през 2013 г. резултати са съпоставими с тези от 2009 г. и 2005 г., но все пак остават под най-високите стойности, наблюдавани през 2002 г.

  От организацията подчертават още, че данните за тази година показват прекъсване на слабия напредък, който е бил постигнат в противодействието на неформалната икономика в периода 2011-2012 г. благодарение на въведените наказателни мерки в сферата на събираемостта на данъците. Въпреки че продължава да отчита известен ръст, подобряването на събираемостта на данъчните приходи сериозно се забавя – увеличението е с 0.89% на годишна база към септември 2013 г. при 7.99% година по-рано и 11.02% към септември 2011 г., се отбелязва в анализа на ЦИД.

              Скрита заетост


  Като "особено тревожно" анализаторите определят положението по отношение на скритата заетост. Според наблюденията им през тази година равнището на укриване на доходи достига най-високите си стойности от 2002 г. За изминалата година делът на хората, които работят без трудов договор на основната си работа, е достигнал 4% при 3 на сто през миналата година. По консервативни оценки на ЦИД за периода януари - септември 2013 г. загубите от невнесени социални и здравни осигуровки в бюджета са на стойност 184.2 млн. лв., като към края на годината прогнозата е сумата да достигне 245.6 млн. лв.

    Високи остават и представите на корпоративния сектор за общия размер на неформалната икономика. През тази година почти всички подиндекси, формиращи общия показател на скритата икономика при бизнеса, отбелязват влошаване спрямо предходната. Показателно е увеличаването, отчетено в подиндекс "Преразпределение", което е сигнал за ръст на случаите на неплащане на данъци, мита и акцизи и източване на ДДС, посочват от ЦИД. Тази картина се потвърждава и от регистрирания през годината спад в ръста на събираемостта на непреките данъци. По данни на Европейската комисия българският бюджет търпи годишни загуби от неплащане на ДДС от порядъка на 1.2 млрд. лв., отбелязват от организацията. От НАП уточняват, че размерът на ДДС измамите е около една трета от тази сума.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha