Събота, 4 Януари 2025

Над 50 на сто от отработените масла остават в сивия сектор

Над 50 на сто от отработените масла остават в сивия сектор
Публикация   20 Ноемв, 2013   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     392

Зам. кметът Свилен Иванов очерта проблемите, които стоят пред Община- Русе в екологичния сектор на среща с депутата Добрин Данев

 

 

 

Над 50 процента или над 4000 тона от отработените масла, които трябва да бъдат предавани на лицензираните фирми, се ползват за нерегламентирано изгаряне.

Това стана ясно днес на среща на зам. председателя на парламентарната комисия по екология Добрин Данев с представители на организации, оторизирани за събирани на отработени масла.

Срещата се проведе по инициатива на Националната компания за събиране и оползотворяване на отработени масла НКСООМ. Участие в нея взеха зам. кметът Свилен Иванов, Любомир Атанасов- началник отдел на факторите на околната среда, Данко Павлов- управител на НКСООМ, представители на „Лубрика” и „Приста ойл”

 

В хода на дискусията стана ясно, че турбинни, хидравлични и трансформаторни масла въобще не стигат до фирмите, които събират отработени масла, тъй като се ползват както за изгаряне, така и за гориво. При цена от 600-650 лева за тон отработено масло, в определени случаи и за определени масла се плаща на черно до 1800 лева на тон, споделиха участниците в срещата.

Проблемът е сериозен и за Русе и русенци, коментира зам. кметът Свилен Иванов. Особено в случаите, когато отработени масла се горят в домашни условия и значително замърсяват въздуха. Трябва да се наложи по-строг контрол над автосервизите, които извършват нерегламентирана дейност. Тази констатация е споделена и при среща с управителния съвет на лицензираните автосервизи в Русе.

РИОСВ извършва регулярно проверки в автосервизите, но се оказва, че в тези, които са официално действащи, нещата са изрядни, коментира Любомир Атанасов от РИОСВ. От 20 дни екоинспекцията работи по тематична проверка именно с правилното събиране на отработените масла.

По закон фирмите, които имат издадени лицензи за такава дейност, трябва да събират годишно до 40 на сто от маслата, които се предлагат на българския пазар.

Участниците в срещата информираха Д. Данев, че има две-три фирми в страната, които са в сенчестата част на бизнеса- По този начин освен като заплаха за екологията, те ощетяват държавния бюджет с дотациите, които получават, а също така извършват и нелоялна конкуренция с лицензираните фирми.

Два основни проблема бяха обособени пред депутата Д. Данев- нерегламентирано събиране на отработени масла и непредаване от страна на фирми, генериращи масла за преработка.

Участниците в срещата се обединиха около становището, че сега действащият закон дава достатъчно сигурност на онези, които го изпълняват, но недостатъчен е контролът от страна на държавните органи.

 

Зам кметът Иванов не пропусна да изрази притеснение пред зам. председателя на комисията по екология за щетите, които все повече нанасят клошарите, събирайки от контейнерите хартиените отпадъци. В същото време Общината има подписан договор с фирми, които събират тези отпадъци.

 

От своя страна зам. председателят на парламентарната комисията Данев също запозна участниците в срещата с работата на Комисията. В момента се актуализира Законът за климата. Българските норми трябва и ще  се актуализират с европейските.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha