Производител, дистрибутор на едро, търговец на дребно, отстъпки за всички по веригата, накрая - малко брак (понякога повечко), плащане (с известно закъснение) и всичко започва отначало. На пръв поглед вестникарският бизнес изглежда като всеки друг.
Нали не сте толкова наивни? Не е бизнес като всеки друг. Тук търговията е не просто с хартия и мастило, а с информация - тоест влияние. На сергията не се продават само вестници, но и свобода, или манипулации. И който контролира разпространението, може сериозно да влияе за това дали да има повече честни към читателите си медии или повече манипулации.
Затова е важно в този сектор да няма монопол. Никъде по веригата. Нито при производството, нито при дистрибуцията, нито при продажбите на дребно. За да няма едноличен контрол на никого над знанието и съответно мисленето на хората. А се случва именно това - концентрация на собствеността по вертикалата и хоризонталата на бизнеса у една икономическа група - тази около собственика на КТБ Цветан Василев и депутата Делян Пеевски. След като Пеевски овладя съществена част от самите издателства, наред са разпространението и сергиите. Операцията по установяване на господството му там в тандем с Василев тече от години. Новото е, че сега е на път да приключи успешно. При това с благословията на държавата. Преди седмица Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши сделката, при която "Табак маркет" - търговската фирма на "Булгартабак холдинг", купува най-големия разпространител на вестници НАР и още седем фирми в този сектор. Не намери тук никаква опасна концентрация, никаква заплаха за свободния пазар на печатни издания, никаква възможност за злоупотреба с всичко това. Сделката всъщност наистина не означава кой знае каква промяна на пазара - тя е вътрешно разместване на фирми в групата Пеевски - Василев. Реалната окупация на разпространението от тази група вече е осъществена. Сега просто се легализира - факт, в който държавния антитръстов регулатор не намира нищо притеснително. И още нещо важно - нито една от стъпките в тази окупация не е била спирана на нито един от етапите си от никого. Тоест конкуренцията не е отстранявана, а просто не се е появявала. В резултат разпространението на вестници вече е силно концентрирано просто като ефект от едно масово изкупуване, в което никой не се намеси.
Търговецът със заглавия
Продажбата на вестници всъщност е организирана относително просто и стройно. Веднъж излезли, изданията се товарят от рампата на печатницата от търговец на едро. Той ги разпространява до основните градове, откъдето ги поемат местните по-малки дистрибутори, които ги разнасят до самите сергии. Специфичното на бизнеса е, че отстъпката от издателя достига 40% - процент, на който биха завидели търговците на всяка друга бързооборотна стока. Завиден е и делът от тази отстъпка, който остава у дистрибутора - той дава на продавача на дребно само 10-15%. В много от случаите впрочем разпространителите на едро са притежатели и на много от самите точки на продажба - сергии и павилиони.
Играчите от години са едни и същи и "държат" ясно разпределени райони. Основните са: НАР ("Национална агенция разпространение"), "Агенция Стрела", "Сенатор", "Оларт", "Герини прес", "Прес" ЕООД, "Прес 2000" ЕООД, "Интермедия", "Булгарпрес", плюс няколко по-малки регионални разпространителя. Фактическото положение в момента вече е, че голяма част от тези фирми са под контрола на НАР (виж таблицата), а самото то преминава в ръцете на "Табак маркет" - дружество от групата на "Булгартабак" (де юре притежаван от руската VTB, а на практика - поделен между нея, Цветан Василев и Делян Пеевски). Извън обединението остават само "Агенция Стрела", "Булгарпрес", "Интермедия" и няколко местни търговеца в различните градове, включително София. Така според всички източници от пазара, с които "Капитал" се свърза, това обединение се сдобива ако не с монопол, то поне с господстващо положение в разпространението на вестници - дял от продажбата на едро около 80%. И единственият въпрос оттук нататък е дали с това положение ще бъде злоупотребено.
Голямото пазаруване
Мащабното изкупуване на фирмите от разпространителския бизнес от страна на НАР тече от години. Самото НАР всъщност е бившето "ОБВ - Близнаци". То беше собственост на група вестници, поетапно изкупени от притежаваната от Ирена Кръстева (майката на Делян Пеевски) и финансирана от КТБ "Нова българска медийна група". Към момента НАР е 100% собственост на "Карне М". Едноличен собственик на "Карне-М" пък е "Карне-М 1", където управляващи са Анна Йорданова Христова, Васил Георгиев Шуманов и "Карне М" с представител Шуманов. Самата Ирена Кръстева или Делян Пеевски не фигурират никъде. Всички източници от сектора обаче са категорични, че НАР продължава да е именно тяхно притежание. Самото "Карне-М" има 32.4 млн. лв. задължения към финансови институции към края на 2011 г., като по партидата му има вписан особен залог в полза на КТБ и ипотека в имотния регистър отново в полза на КТБ. "Карне-М" е регистрирано на столичната улица "Дамян Груев" 46, където съжителства с дъщерни дружества на КТБ като "Велдер консулт" и с още 30-ина фирми - длъжници на банката - тоест очевидно финансовият контрол върху фирмата се държи от банката на Цветан Василев.
От близо две години насам тандемът Пеевски - Василев постепенно установява контрол и върху фирмите "Сенатор", "Оларт", "Герини прес", "Прес" и "Прес 2000". Сделките за това според източниците на "Капитал" са сключвани по различно време, но по една и съща схема: срещу дълг на дистрибутора към издателствата на Кръстева. В резултат към момента НАР - което предстои да премине "под шапката" на "Табак маркет", има както национална дистрибуция на вестници, така и достъп до всички региони: "Сенатор" държи направлението на югозапад, "Оларт" - на северозапад, "Герини прес" - на югоизток (всичко от Пловдив до Бургас и на юг от тази права), "Прес" - доставките за няколко вериги бензиностанции.
Доказателствата за изкупуването логично не са видими за всички фирми и напълно. Следи обаче все пак има (виж таблицата). Една от най-ярките такива е при "Сенатор". Към момента фирмата е 99% собственост на "Вип пропъртиз", чиято регистрация е на столичната улица "Хубча" 8 - същият адрес, на който се помещават доста от длъжниците на КТБ. 100% собственик на "Оларт" пък е "Сенатор". При групата на братя Герини изкупуването не е явно, но според източниците на вестника е факт отдавна. Там показател за промяна в контрола е само смяната на управлението от началото на ноември тази година. През Герини пък контрол се осъществява върху няколко по-малки регионални дистрибутора, като например дупнишката "Криста 2003". Самият Петър Герин - официален управител на "Герини прес" не беше открит за коментар. От "Сенатор" поискаха писмени въпроси от "Капитал", на които не беше отговорено.
Директна е връзката при "Прес" ЕООД и "Прес 2000" ЕООД - и двете са собственост на притежателя на НАР "Карне М".
Така формираната група според източниците на вестника държи около 80% от разпространението на вестници на едро. Извън нея остава "Агенция Стрела", която е 100% собственост на "Про нюз България" - 99% притежание на Венелина Гочева, и дистрибутор на "24 часа" и "Труд". Независими са също така "Булгарпрес", "Семир периодичен печат", "Интермедия"
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай