ИПИ проведе социологическо проучване сред 1680 фирми в цялата страна в средата на 2013 година. Един от въпросите, включени в него, имаше за цел да провери очакванията на бизнеса относно динамиката на броя на заетите в периода юни 2013 г. - май 2014 година. Резултатите са показани на Фигура 4 чрез визуализиране на осреднената оценка на анкетираните представители на бизнеса относно намеренията им за наемане или за освобождаване на персонал. Резултат над 3 показва очаквания за наемане на повече хора, а резултат под 3 - за съкращения.
Според очакванията на бизнеса за динамиката на броя на заетите в периода юни 2013 г. - май 2014 г. се установява, че темпът на възстановяване на пазара на труда в Северна България ще продължи да изостава от този в останалата част от страната. В нито една от областите, които влизат в обхвата на Северозападния район и на Северния централен район, не се очаква повишаване на броя на заетите през този период.
Оптимистични оценки за развитието на пазара на труда дава бизнесът в Бургас и в Търговище, следвани от Пазарджик, Пловдив, Благоевград и Ямбол. Не се очаква промяна на броя на заетите в областите Стара Загора, Перник и Кюстендил, а в София (столица) се очаква минимален спад.
В нито една от областите с положително миграционно салдо на работещите в Северна България (Габрово, Варна и Русе) не се очаква покачване на броя на работещите през следващите 12 месеца. В същото време положителните данни за нарастването на броя на заетите на годишна база през първата половина на 2013 г. могат да се тълкуват и като знак за постепенно стабилизиране на пазара на труда въпреки песимистичните нагласи на бизнеса.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай