Сряда, 1 Януари 2025

Ефективни подходи за промоция и улесняване на предприемачеството в секторите животновъдство и градинарство

Ефективни подходи за промоция и улесняване на предприемачеството в секторите животновъдство и градинарство
Публикация   31 Окт, 2013   /     akcent.bg   /     395

Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия - Русе взе участие в четвъртия тематичен уъркшоп, озаглавен „Ефективни подходи за промоция и улесняване на предприемачеството в целевите сектори“, който се проведе на 21-22 октомври 2013 в Тирана, Албания. Работната среща, която е част от проект „Транснационална мрежа за подпомагане на МСП в секторите животновъдство и градинарство – АГРО-СТАРТ“, бе организирана от Център за бизнес и парламентарен диалог (ЦБПД), Албания, който е партньор по проекта.

 

На работната среща, модерирана от представител на ЦБПД, присъстваха 24 участника на организациите партньори. След приветствената реч на мениджъра на проекта, срещата продължи с две презентации, направени от експерти от Албания, Джордж Шор, изследовател от ЦБПД на тема „Справяне с отпадъци от хранителен произход чрез микровълнова пиролиза“ и от Румъния, Миоара Чифу, проектен мениджър на проект АГРО-СТАРТ, на тема „Развитие на предприемачески инициативи в селските райони“. Експертите на Бизнес център – Русе представиха добрите практики – „Русенски университет – ECOBIZ инфо центрове и ECOBIZ панаир“ и „Подпомагане на фермерите по мярка 143 – „Предоставяне на съвети и консултации в селското стопанство в България и Румъния" за периода 2007 – 2013“.

 

Темата на работната среща, проведена в Албания, бе свързана с ефективните подходи за промоция и улесняване на предприемачеството в целевите сектори животновъдство и градинарство, като всички партньори представиха по две добри практики от своите държави.

 

В следствие на представените примери, участниците анализираха съвместно добрите практики, за да идентифицират факторите за успех и пречките, които биха възпрепятствали трансфера на даден подход към участващите в проекта организации. Партньорите обмениха информация и знания и избраха шест примера за добри практики, които бяха идентифицирани като най-добрите сред представените. Това са:

-                 Българската мрежа на бизнес ангели подпомага предприемачеството в секторите животновъдство и градинарство, представена от БИФ, България

-                 iFarm: приложение за мобилни устройства за управление на ферма, представена от  CERTH-Гърция

-                 Предприемаческа анимация, представена от Университет Молизе, Италия

-                 Русенски университет – ECOBIZ инфо центрове и ECOBIZ панаир, представена от БЦП МСП, България

-                 Интегриран център за селскостопанско предприемачество, представена от ERFC, Гърция

-                 LugoNextLab нова възможност за развитие на вашите проекти и навлизане в бизнеса, представена от Университет Молизе, Италия.

 

 

Избраните примери ще бъдат включени в Ръководство за добри практики, което ще бъде разработено по-късно в рамките на проекта и ще се базира на тези подходи. Ще бъде разработен и Протокол за подпомагащи услуги в ЮИЕ, който ще направлява дейността на бизнес подпомагащите организации за това как да предоставят подпомагащи услуги за МСП от секторите животновъдство и градинарство по възможно най-добрия начин, за да подобрят конкурентоспособността им.

 

Петият уъркшоп ще се проведе на 11-13 ноември 2013 в гр. Русе. Той ще бъде организиран от Бизнес център за подпомагане на МСП – Русе и ще бъде на тема „Ефективни подходи за оценка навлизането на нови пазари, привеждане в съответствие с европейските стандарти за качество, популяризиране на продукти и улесняване на интернационализацията на МСП“.

 

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha