Интервю с Цветан Василев
Публикация 15 Окт, 2013 / capital / 545 От интервю за "Дойче веле", публикувано в понеделник под същото заглавие
Преди време списание "Икономист" писа, че както при матрьошките, зад "Нова българска медийна група" се крие широко финансиране от страна на вашата банка, като средствата са на държавните фирми в нея. Вярно ли е това?
- Една от най-интензивно разпространяваните лъжи на "Икономедиa" за КТБ е тази, че банката се възползва от наличието на средства на държавни фирми, за да финансира медии. Компании с държавнo участие, предимно от сектор енергетика, са клиенти на КТБ АД от 13 години. Нито един лев от сметките им не е използван за финансиране на "Нова българска мeдийна група", защото тя не се финансира от КТБ. (Проверка на прокуратурата от 2009 г. показва, че КТБ е дала заеми на Ирена Кръстева и свързаните с нея дружества, които са изплатени за изключително кратко време - бел. ред.)
В интервюто за списание "Лидърс" казвате, че инвестирате в медии.
- Това интервю е дадено през 2011 г. по спомен. Единствената медия, с която съм имал нещо общо към онзи момент като консултант и миноритарен партньор на фонд за рискови инвестиции, е Tв7. И тази моя миноритарна инвестиция никога не е имала друга цел освен бизнес. Аз съм инвестирал в бизнес проект. Никога и под никаква форма не съм инвестирал във вестниците на НБМГ. Аз съм инвестирал в закупуването на терена и сградата на бившия ИПК "Родина". Но вестниците са отделни и нямат нищо общо с дружеството, което управлява този проект.
Навярно няма да се съгласите и с твърденията, според които упражнявате влияние върху съдържанието на Тв7?
- Можете да потърсите за отговор на този въпрос изпълнителните директори. Според мен не повече от 5-6 човека ме познават в Tв7.
И още нещо - "Икономедиа" и многобройните сателити в интернет, част от които не са идентифицирани като собственост (имам предвид Mediapool, Offnews, "Биволъ", ПИК, както и редица жълти сайтове, които гравитират около "Икономедиа" и използват същата риторика), имат същото отношение към медиите и сайтовете, които изказват различно от тяхното мнение. А истината е, че много хора досега се страхуваха да говорят истината!
Преди по-малко от седмица се наложи ръководството на федерацията по мотоспорт в България да излиза с пресконференция, в която да опровергае лъжите на "Икономедиа". (Вероятно става въпрос за публикацията в "Капитал" "Екстраразходите в бюджета се разпределят непрозрачно" - бел. ред.)
Има ли свобода на словото в България?
- Аз мисля, че има прекалено много свобода на словото. Бих казал, че има "слободия" на словото. В България много хора са обругавани и ощетявани чрез медиите. И няма никакви последствия за тези медии. Плюс това "Икономедиa" заедно с всичките си сателити провежда своята политика и чрез имплементиране на журналисти във всички водещи медии в страната. Както и чрез колабoриращите журналисти на различни чужди медии.
Те се опитаха да монополизират истината за България и за демокрацията в България. Като претендират, че единствено и само те могат да изразяват демократичните процеси в България. Което е абсолютно невярно. И ако аз се боря с тях, то е точно затова.
Аз нямам власт. Аз съм изразител на националните интереси и на националния капитал, независимо че не членувам в нито една организация на работодателите. Смятам, че голяма част от тях са представители по-скоро на компрадорския капитал, а не на националния предприемачески капитал. (Руската държавна банка ВТБ влезе в Корпоративна банка чрез инвестиционния си фонд "ВТБ Капитал", който през 2011 г. купи "Булгартабак холдинг", а впоследствие задно с КТБ придобиха БТК - бел. ред.)
Има мнения, че сте един от олигарсите в тази страна.
- Ако олигарх е най-големият данъкоплатец на България, ако е човек, който създава работни места и помага за тяхното създаване, да, аз съм олигарх. В последно време президентът е особено активен в тази посока. От него разбрах, че всички предприемачи са олигарси, защото или са печелили обществени поръчки, или са участвали в приватизация. Аз бих се разграничил от подобно определение.
Наскоро Вивиан Рединг каза приблизително следното: олигархията е враг на демокрацията.
- Да, напълно споделям това. Но не може да се слага знак за равенство между олигарх и предприемач, за какъвто аз считам себе си.
***
6 декември 2011 г: в предаването "Нека говорят" на бTV:
Трябва ли държавата да подпомага по-силно икономиката и частния сектор?
- В такива условия във всички случаи държавата трябва да бъде малко повече на пазара. Аз виждам ролята на държавата като предприемач, като инвеститор, а не като администратор.
Друг голям въпрос е търговията с влияние. Защо един банкер реши да инвестира в медии?
- По-скоро ми се приписват такива инвестиции. Няма как да съм инвестирал в медиите на г-жа Кръстева, защото би трябвало да съм я клонирал или да съм се клонирал аз. Аз имам единствено интерес в Тв7, защото представлявам интересите на няколко инвеститора. И това е единствената ми инвестиция. Друг е въпросът, че медиите на г-жа Кръстева на практика, като приятелски медии, подпомагат и защитават моите позиции.
А в какви отношения сте с Делян Пеевски и Кръстева?
- Нормални, приятелски.
Каква е връзката медии - политика според вас?
- Връзката е пряка. Взаимно се обслужват според мен. Не познавам свободни медии по света.
Би Би Си се сещам, че е обществена медия.
- Може би, но Би Би Си като обществена медия със сигурност може да обслужва пък други интереси. Така че винаги политиката на една медия, естествено, минава през призмата на корпоративния интерес, на този, който стои зад нея.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай