Понеделник, 23 Декември 2024

„Онкоболните – заложници на бюрокрация и бездействие от страна на държавата“ дебатираха от ВМРО

Публикация   08 Окт, 2013   /     akcent.bg   /     479

Предложения за подобряване превенцията и лечението на рака на гърдата представиха от Националната женска организация на ВМРО по време на пресконференция на тема „Онкоболните – заложници на бюрокрация и бездействие от страна на държавата“.

 

Ниската здравна култура, липса на медикаменти за лечение и координация в здравната система са сред причините България да бъде на първо място по онкологични заболявания в Европа, посочи председателят на НЖО д-р Султанка Петрова.

 

От организацията са изготвили и анкета, поместена на vmro.bg, във връзка с начина на функциониране на НЗОК и здравната система в България. Отговорите на въпроса „Виждате ли смисъл да плащате здравни осигуровки?“ ще покажат реалната нагласа на българското общество.

 

Апел към всички медии да подкрепят начинанието, като поставят същата анкета на своите електронни страници, отправи Петрова.

 

В пресконференцията, посветена на световния месец за борба с рака на гърдата, участие взеха и заместник-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки, Лилия Асенова - изпълнителен директор на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания, и Маргарита Недкова, член на НЖО и потърпевша от страшната болест.

 

Изготвените предложения от НЖО на ВМРО може да прочетете тук:

Да се  облекчат административните процедурите по регистрации, попълване на протоколи , рецепти и др., като се въведе електронен регистър, електронни рецепти, електронна лична здравна карта , протоколите да важат за 1 година, а не за 6 месеца, като се осигури електронно проследяване на протоколите и др., което ще спре с обикаляне – личен лекар, лекуващ лекар, здравна каса и др.,/хората си вземат отпуск за да свършат тази процедура/;

Да се създаде онкопакет, включващ пълното лечение на болния от откриването на заболяването до ресоциализацията му и консултиране с психотерапевт;

Да се създаде здравен фонд, като парите от него се ползват прозрачно и отговорно за нуждаещите се;

     В програмите за профилактика да се включат анкетни карти, които да определят рисковите фактори – фамилна обремененост, стрес, тютюнопушене, работна среда и др.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha