Понеделник, 23 Декември 2024

Филм на "Би Би Си" представя "тъмното" лице на "Слънчев бряг"

Филм на
Публикация   01 Окт, 2013   /     akcent.bg   /     213

Стейси Дули акцентира върху алкохолният туризъм у нас

 

 

Британската медия „Би Би Си“ излъчи вчера (30 септември) документален филм, разглеждащ летуването в един от най-известните черноморски курорти у нас – Слънчев бряг. Журналистката Стейси Дули озаглавява своя филм „Пиячка, обикаляне на барове и България“ (Booze, Bar Crawls And Bulgaria). Тя пристига по време на натоварения сезон, за да представи как тълпите от туристи, изпълващи плажовете и хотелите, се забавляват в курорта.

Фокусът на документалния филм е върху често наричаният „алкохолен туризъм“ у нас. Стейси Дули отбелязва невероятно ниските цени на алкохола за британските стандарти (около 2 паунда), които допълнително стимулирали летовниците да се възползват от силните питиета. Разнообразието от различни партита и промоции в множеството барове и дискотеки също попадат във фокуса на британската журналистка.

Във филма е показано как „Bar crawling” или „обикаляне на баровете“ се превръща във формализиране на алкохолния туризъм. Това са специално организирани турове за туристи, в които те посещават определен брой заведения за една нощ. Във всяко от тях те са окуражавани да консумират максимално количество алкохол. Според Дули това се дължи на системата чрез която са организирани тези събития. За да попадне заведение в списъка за обикаляне в повечето случаи то трябва да си плати и така реалната възвращаемост и печалба е от консумацията на туристите.

Освободеното поведение продължава и в хотелите. Служител показва на Дули огромна пукнатина в стена на хотела, направена от пияни туристи, а камерата заснема и как отговорниците и служителите всъщност също участват в партито и също са пияни.

Филмът заснема още и многото частни клиники в Сълнчев бряг, които таксуват летуващите с невероятни суми, макар че са здравно осигурени, със сключени застраховки и граждани на ЕС. Така два малки шева могат да струват 420 лв. Полицията, която патрулира по улиците на курорта пък, спира за проверка бавно вървящ българин на фона от тълпите от видимо нетрезви туристи.

Към края на филма разследващата журналистка посещава и един от ромските квартали, акцентирайки върху лошите условия, в които живеят малцинствата там. Последвалото интервю с кмета на Несебър – Николай Димитров, не дава очакваните отговори, защото кметът акцентира върху културното наследство на града, като отказва да коментира евтиния алкохол и свободната система в курорта.

В началото на май тази година лидерът на британската Партия на независимостта, Найджъл Фараж, също посети България като първата му дестинация бе известният с ромското си население столичен квартал „Факултета“. Неговата визита бе подробно следена и отразявана, както от български, така и от английски медии.

С наближаването на 2014 г. когато Великобритания ще трябва да отвори границите си за българи, създаването на негативни публични образи на страната се утвърждава. Споделеното видео в YouTube има повече от 300 гледания за един ден, а филмът ще бъде излъчен още два пъти тази седмица по „Би Би Си“.

„Какво е толкова изненадващо в това видео? Вие, британците, правите това всеки ден в Англия... Така че, какъв е проблема?“, коментира потребител под клипчето. „Благодаря ви, че ни показахте лицето на британците. Живеехме с илюзията, че (те са) цивилизовани хора до сега“, казва друг.

През един от най-натоварените месеци от летния сезон, юли, броят на британските туристи е близо 50 хиляди, което ги поставя на четвърто място по брой чуждестранни туристи, сочат данни на НСИ. Най-многобройни в същия период са туристите от Румъния (близо 210 хиляди), Германия (около 208 хиляди) и Гърция (около 129 хиляди).



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha