Отправеното още през лятото искане на зърнопроизводителите за предсрочно изплащане на земеделските субсидии още през есента на настоящата година вместо в началото на следващата е на път да бъде частично удовлетворено. Кабинетът планира да изплати близо 200 млн. лв от средствата до края на годината, а цялата сума по сметките на фермерите да бъде преведена в началото на следващата година.
Информацията все още не е окончателна, но индикации, че това ще се случи, дадоха през миналата седмица министрите на финансите и на земеделието Петър Чобанов и Димитър Греков. През тази кампания земеделските производители трябва да получат общо 1.118 млрд. лв.
Предсрочно
С изплащането на около 200 млн. лв. от фермерските субсидии до края на годината частично ще бъде удовлетворено искането на зърнопроизводителите за предсрочно получаване на европейските средства. През лятото от асоциацията им поискаха парите да бъдат изплатени през есента, тъй като цените на пшеницата и ечемика по международните пазари са спаднали драстично заради изобилната реколта в глобален мащаб.
Миналата седмица земеделският министър Димитър Греков заяви, че се обсъжда между 20 и 30% от субсидиите да бъдат преведени предсрочно на фермерите. Колегата му от финансовото министерство Петър Чобанов заяви по време на изслушване в парламентарната бюджетна комисия, че "ако фискалната ситуация позволява, плащането ще бъде в размер на 20% от сумата". Чобанов каза още, че в момента фонд "Земеделие", който разплаща субсидиите, извършва необходимата подготовка за плащанията.
Възстановяване през 2014 г.
Преди две седмици в ЕС бе прието решение, че държавите членки могат да изплатят до 50% от субсидиите на земеделските производители между 16 октомври и 1 декември, а при някои специфични плащания - например за телешко месо, дори до 80% от средствата. Платените суми пък ще бъдат възстановени на държавите членки през първия работен ден на януари.
Авансово плащане от 200 млн. лв. не бе разписано в приетата през лятото актуализация на тазгодишния бюджет. Така, ако парите не бъдат пренасочени от друго перо или пък няма преизпълнение на приходите, управляващите трябва да ги вземат от фискалния резерв. Това обаче ще се увеличи дефицитът на касова основа (т.е. по националната методология), тъй като Брюксел ще възстанови средствата в началото на следващата година, когато ще се нулира и ефектът от предварителното превеждане на субсидии. С актуализацията на бюджета дефицитът вече беше увеличен до 2% от БВП, или общо 1.6 млрд. лв. за 2013 г.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай