Неделя, 29 Декември 2024

РТИК ще среща френски и български бизнесмени

РТИК ще среща френски и български бизнесмени
Публикация   22 Септ, 2013   /     akcent.bg   /     383

Кметът Стоилов представи икономическия потенцил на област Русе

 

Кметът Пламен Стоилов и неговият заместник по Европейско развитие Страхил Карапчански се срещнаха днес с ръководството на Френско-Българската търговска камара. В разговора се включи и областният управител Венцислав Калчев. Камарата беше представена от нейния президент Стефан Дьолае, зам.-председателя Олга Сандова, членовете на Управителния съвет Сирил Льо Мере и Ерве Комбал и директора на камарата Атанаска Калчева. Те пристигнаха в Русе по повод честването на Монтюпе ЕООД, посветено на разширяването на мощностите на компанията с 50%.

 

В началото на срещата,  Стоилов представи потенциала на Русе за бизнес и инвестиции и подчерта, че разрастването на Монтюпе ЕООД е доказателство за добрите условия в тази посока, които предлага града. Той допълни, че през следващите две години, в Русе ще бъдат инвестирани близо 100 млн. евро, които са спечелени от еврофондовете с проекти на Община Русе. „Считаме, че през новия програмен период имаме шансове да удвоим тази сума”, каза г-н Стоилов.

 

Президентът на Френско-българската търговска камара (ФБТК) Стефан Дьолае представи накратко дейността на организацията. Той каза, че 170 френски и френско-български компании са нейни членове и че е показателно, че най-голямата френска технологична инвестиция е именно в Русе. Той отправи две предложения. Първото е съвместно с Русенката търговско-индустриална камара да организират среща между бизнесмени от Франция и Русенския регион.  Второто – ФБТК да съдейства на всички компании, които работят с Монтюпе ЕООД да проучат възможностите да инвестират в Русе и региона, което ще скъси разстоянието между тях и техния бизнес партньор.

 

 Стоилов прие отправените предложения и изрази готовност за съдействие за реализирането им.

Зам.-кметът Страхил Карапчански подчерта, че Русе се характеризира с близко сътрудничество между местната и регионалната власт, както и между всички институции. Той запозна гостите с ползотворната съвместна работа с Русенския университет и допълни, че кандидатурата на Русе за Европейска столица на културата през 2019г. е чудесна възможност градът да се обозначи като град с европейски ценности и това да допринесе до привличането на средства не само за развитието на културата. 

Карапчански представи накратко и разработения от Община Русе Интегриран план за градско възстановяване и развитие, в който са включени 60 проекта на обща стойност  близо 500 млн.лв. „Реализирането на този план ще допринесе за кратко време обликът на града да се промени значително”, каза в заключение заместник-кметът по Европейско развитие.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha