Определянето на цената на ел. енергията у нас се базира по-скоро на политиканстване или извличане на някакви дивиденти, отколкото да се следва световната практика. Това заяви Валетнит Терзийски, който е зам. председател на УС на Българската браншова камара на енергетиците и изп. директор на Топлофикация Плевен.
Ползването на централно топлоснабдяване е въпрос на избор още при покупката на жилище. Общините създават инфраструктура, която да разполага с удобства, за които естествено потребителите заплащат. В Европейския съюз електроенергията за индустрията е 2,5 пъти по-евтина от тази за битовите консуматори. Това се прави с цел да се произвежда по-конкурентна продукция, а по-скъпата електроенергия за населението има оздравителен ефект като по този начин се пести и се консумира по малко, обясни Терзийски.
Стимулирането на индустрията води до по-голямо производство, по-високи заплати, с които работещите да могат да плащат и по-високите разходи за отопление и ток.
Валентин Терзийски бе вчера в Русе на представяне на краткосрочната програма на Топлофикация Русе, собственик на която е Топлофикация Плевен. Тя предвижда технологично обновление на оборезването и изпъление на строгите екологични изисквания, на които дружеството ще трябва да отговаря след 01.01.2016 г., като това не доведе до непоносимо високи цени на произвежданата топлинна и електроенергия.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай