Топлофикация- Русе експерментира 5 % смесено горене на въглища и биомаса

Публикация   19 Септ, 2013   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     456

НЕК дължи на дружеството 14 млн. лева, а на собственика- ТЕЦ- Плевен- 16 млн.

Наличното оборудване е изградено и пуснато в експлоатация в периода 1964-1985 година. Енергийните котли са проектирани за изгаряне на вносни въглища с определени характеристики. Предимствата на това гориво е ниското съдържание на серен диоксид и прах в отпадъчните газове. Сред недостатъците му трябва да се изтъкнат голямото количество на образуващите се в пещната камера азотни оксиди и относително високата цена, диктувана от международните пазари на енергийни горива. Това информира днес на пресконференция изп. директор на Топлофикация- Русе Георги Недев заедно с Валентин Терзийски- изпълнителен директор на Топлофикация Плевен ЕАД, зам-председател на Браншовата  камара на енергетиците, зам-председател на Асоциацията на  топлофикационните дружества в България.

 

Проучванията са показали, че при съществуващото основно оборудване, технология и горивна база, новите изисквания в областта на околната среда биха могли да се изпълнят само чрез изграждане на огромни и скъпоструващи очистващи инсталации. За пример бе дадена стойността на един катализатор- 20-30 млн. евро, ат ТЕЦ-а има седем котли. Това би оскъпило топлинната и електрическата енергия, както заради много високите инвестиционни разходи, така също и  заради допълнителните средства за реагенти и консумативи. Резултатите биха били неконкурентни цени, спад в производството, лоши финансови резултати.

При тези обстоятелства единственият изход е реализирането на подходящи промени в технологията на изгаряне и разнообразяване на използваните енергийни ресурси.Плановете за технологично обновление се основават от една страна на задълженията, наложени от европейското законодателство, а от друга страна на преференциите, които могат да се получат при определени условия. Основният смисъл на планираните промени се състои в следната идея: мерките, необходими за постигане на екологичните норми да се комбинират с изгарянето на по-евтини, разнообразни и екологични горива.

Вече се експериментира изгарянето на биомаса заедно с въглищата, които са високоенергийни- около и над 6000 kkal. Смесването е с около 5 на сто обелки от слънчоглед, каза Недев. Въглища с такава висока калоричност в България не се произвеждат.

Предвижда се с наличните съоръжения да се достигне до смесване – 10-15 процента. За целта може и ще се използват както биомаса, така и битови отпадъци, царевични спъбла и кочани, отайки и др.

Около 800 000 куб. метра газ и 250 000 т. вносни въглища консумира ТЕЦ.овете в страната, което на практика означава, че 75 на сто от приходите от топлоенергия отиват в Газпром, поясни Терзийски. Необходимо е да се ползват български суровини, създадени от българи, които с тази пари ще си плащат енергийните разходи. Така реално ТЕЦ- Русе ще работи по нова стратегия – за използване на национален ресурс като енергийна суровина.

От въвеждането на намалената цена на ел.енергията наскоро ТЕЦ Плевен губи на годишна база 9 860 000 млн. лева, а ТЕЦ- Русе, около 2 млн. лева, поясни Терзийски въведената мярка от правителството на Орешарски. В същото време НЕК дължи на двете дружества милиони- на Племен- 16 млн. лева, а на ТЕЦІ Русе- 14 млн. лева.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha