Неделя, 29 Декември 2024

България на 49-то място от 151 страни по икономическа свобода

България на 49-то място от 151 страни по икономическа свобода
Публикация   19 Септ, 2013   /     ИПИ   /     610

Намаляването на регулациите за бизнеса, свиването на държавните разходи, облекчаването на данъчно-осигурителното бреме и гарантирането на върховенство на закона и на независимостта на съдебната власт – това са част от основните фактори, необходими за повишаването на икономическия растеж на България, посочват от Института за пазарна икономика (ИПИ). Препоръките за повишаване на икономическата свобода в страната бяха представени в сряда заедно с представянето на новото издание на годишния доклад "Икономическа свобода по света", който се изготвя от канадския институт Fraser. През 2013 г. в изследването са включени 152 държави, сред които България заема 49-а позиция. Начело на класацията за поредна година е Хонконг, следван от Сингапур и Нова Зеландия (виж таблицата).

              В застой

  Изчисляваният от Fraser Institute Индекс на икономическата свобода (Economic Freedom of the World index, EFW) включва в себе си няколко основни групи категории, по които се оценяват държавите. Крайният рейтинг, който се присъжда, е в скала от 1 до 10, като по-високите стойности са индикатор за по-голяма степен на икономическа свобода. В публикуваното в сряда подреждане, което се отнася за представянето на държавите към 2011 г. (последната година, за която има налични официални данни за всички страни), България постига общ рейтинг от 7.26. Това отрежда на страната 49-о място заедно с Израел и Черна гора. За сравнение, в миналогодишното издание на изследването България е била на 47-а позиция с резултат от 7.30. Сред държавите от ЕС страната заема 22-ро място.

  "Притеснително е, че България отбелязва сериозен застой при развитието на икономическата свобода", коментира резултатите от изследването анализаторът от ИПИ Зорница Славова. По думите й управлявалите през последните години правителства "нямат воля за сериозни реформи, които да осигурят повишаване на свободата на гражданите и бизнеса и по-добро управление на страната". Така доброто представяне на страната по някои от показателите се неутрализира от продължаващите проблеми в други области. "Въпреки наличието на стабилни пари и положителното влияние на плоския подоходен данък България продължава да е пример за неефективна съдебна система, корупция и високо регулиране", обяснява Славова.

         Силни и слаби страни

  Най-висок е рейтингът на страната в категория "Достъп до сигурни и стабилни пари" (9.32), като благоприятстващи фактори за този резултат са както валутният борд, който продължава да гарантира стабилни пари, така и относително ниската инфлация. Традиционно най-слабо е представянето в категория "Законодателна структура и неприкосновеност на частната собственост" (5.03). Като основни проблеми в тази област докладът очертава изключително ниската степен на независимост и безпристрастност на съда, липсата на доверие в полицията и неефективната защита на правото на собственост.

  Постигнатите рейтинги в останалите категории са съответно 6.64 за "Размер на правителството", 7.60 за "Свобода на международната търговия" и 7.73 за "Регулиране на кредита, труда и бизнеса". Сред проблемните за страната области авторите на доклада очертават още относително високата осигурителна тежест, значителният обем на държавните трансфери и субсидии, високите разходи на компаниите за наемането и освобождаването на служители, административните изисквания за бизнеса, бюрократичните разходи и корупцията в страната.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha