Дейностите на „Напоителни системи” ЕАД ще бъде разделени в две отделни дружества. Това заявиха днес председателят на парламентарната комисия по земеделие проф. Светла Бъчварова и зам. министър Валентина Маринова в Русе.
Дружеството почти не работи, а това е наложило смяната на трети изп. директор, каза Маринова. От продажбата на тръби са постъпили нищожните 1 млн. лева от ваденето им в цялата страна. В същото време е теглен офърдрафт 10 млн. лева, който също трябва да се плаща.
За да има по-ясна представа за това как се харчат държавните пари, се предвижда дейностите да бъдат разделени в отделни дружества.
В едното ще се съсредоточат държавните дейности, за които държавата ще плаща, превенции на речни корита и т.н..
Другото ще има изцяло търговска дейност. Предвижда се милиоративната дейност да се развива. За целта ще бъдат заложеин средства за възстановяване и изграждане на нови напоителни системи, които да бъдат по-малко енергоемки от съществуващите стари.
Зам. министър Маринова заяви, че все още не ясна пълната картина от щетите, които са нанесени на „Напоителни системи” с ваденето на тръби в цялата страна. Най-сериозни сигнали за това „безумие” от Русе, Добрич и др. градове. Сметнете сами- според брокери по предварителни сметки е трябвало да бъдат извадени тръби 15 000 тона при цена на борсата 400 лева това, каза депутатът Добрин Данев, който имаше и питане в парламента по темата. Или 6 пъти по-малко от планираното е получило дружеството.
Къде са парите, а и тръбите, е повече от ясно. За част от тях се знае, че са били натоварени на кораби и складирани край „Бимас”, сега собственост на „Химимпорт”.
Зам. министър Маринова не отрече, че в България водата за поливане е най-скъпа от всички страни на ЕС, без да е ясно защо.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай