Неделя, 29 Декември 2024

Две данъчни промени до края на годината

Две данъчни промени до края на годината
Публикация   10 Септ, 2013   /     capital   /     383

Работодателските организации искат единната сметка за плащане на задължения на държавата да се раздели на две - за данъци и за осигуровки

 Работодателските организации искат концептуален дебат за промяна на единната сметка за плащане на данъци и осигуровки, която беше въведена от началото на тази година. Едно от техните предложения е да има не една, а две сметки - едната да е за данъци, а другата - за осигуровки. По този начин данъкоплатците ще могат да избират кога кое задължение да плащат. Това съобщи зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. По думите й ведомството е за запазване на единната сметка.

 Темата е била повдигната по време на заседанието на Комисията по осигурителни отношения и Комисията по бюджетна политика към Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). На него е бил обсъден проектът за поправки на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. С тях се въвеждат промени в единната сметка и въвеждане на механизма за обратно начисляване на ДДС за зърнени и технически култури. И двете промени бяха обявени като намерение още преди месец.

                Първо - главница, после - лихви

 Идеята на финансовото ведомство е единната сметка  да се модифицира така, че да може да се погасяват първо главниците за данъци и осигуровки с изтекъл срок за плащане, а след това лихвите. Тя е адресирана към фирми и хора, които са във временно финансово затруднение и не могат да платят всичките си задължения в законния срок, като така се спира начисляването на лихви и се предотвратява натрупването на нови задължения.

Петкова обясни още, че в момента от Националната агенция за приходите (НАП) правят проверка на всички осигурителни декларации, защото има много неподадени. Така платените вноски се оказват надвнесени, въпреки че не са, защото няма как да бъдат обвързани с конкретно задължение. По тази причина внесените средства отиват за погасяване на други задължения.

               Реверанс към земеделците

 Другата промяна е въвеждане на обратното начисляване на ДДС за сделките със зърнени и технически култури. Идеята му е е да се се намалят загубите за бюджета. По думите на Петкова положителният ефект до края на годината ще е около 200 млн. лв., а новият режим по ДДС се очакава да влезе в сила от октомври или от ноември.

 Така всеки производител на зърно с регистрация по ДДС в страната ще получава от клиента си само стойността на продадената продукция, без 20% ДДС. Вместо това купувачът ще си самоначислява тези 20% като задължение към държавата.

     Предложенията, които представители на търговците са направили по време на заседанието днес, е в списъка с култури да се добави и ориз. Друго предложение е да се снижи критерият за ползване на 30-дневен срок за възстановяване на ДДС. В момента проектът предвижда земеделските производители, на които 90% от доставките в страната са извършени по реда на обратното начисляване на ДДС да могат да си възстановяват косвения данък ежемесечно. Зърнопроизводителите са предложили прагът да стане 50+1% от сделките да са със зърнени и технически култури.

  Режимът ще влезе в сила заедно с тази за единната сметка, тъй като двете промени са в един проектозакон.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha