Неделя, 29 Декември 2024

Кредиторите коригират профила си

Публикация   09 Септ, 2013   /     Банкерь   /     624

Краят на кризата не се вижда, но това не пречи да се оценяват акцентите в банковия маркетинг по два показателя - бруто разрешени кредити и дял на различните видове заеми в кредитните портфейли. На тази база "БАНКЕРЪ" изготви Топ 10 на българските банки по показателя пазарна ориентация.

В средата на 2013 г. по размер на отпуснатите

потребителски заеми

на първо място е "Банка ДСК", следвана от ОББ, Пощенска банка, "Райфайзенбанк (България)", "Уникредит Булбанк" и "SG Експресбанк". Потребителските заеми са почти 32% от всички заеми в портфейла на "Банка ДСК", докато при втория голям играч - ОББ, този дял е едва 20 процента. Такава е ситуацията сред трезорите от първа група в класацията на БНБ. В същото време средната по балансово число МКБ ЮНИОНБАНК е заделила почти 13% от актива си за потребителско кредитиране - колкото и ИНВЕСТБАНК, и само с 1% повече от по-малката в пъти ТЕКСИМБАНК. Което за сетен път доказва факта, че българинът търси позната институция, за да финансира придобивките за дома си, за ремонта му или за отпуската си.

В първото тримесечие на 2009 г., когато потребителското кредитиране достигна своя предкризисен пик, най-голям дял в разрешените потребителски заеми отново заемаше "Банка ДСК" с 33.7% от кредитния си портфейл - процент повече, отколкото сега. А това пък е доказателство, че "Банка ДСК" удържа завоюваните пазарни позиции в този сегмент въпреки неспирната й експанзия в други сектори на пазара.

В началото на 2009 г. веднага след "Банка ДСК" в челната десетка се нареждаха "SG Експресбанк" и ЦКБ съответно с 29.7% и 20% дял на потребителските заеми в кредитните портфейли. Днес числата са други - "SG Експресбанк" държи дял от 23.2% в потребителското кредитиране - спад от 6% спрямо 2009 г., докато ЦКБ премина през драматично пазарно преустройство и днес делът на потребителските заеми в портфейла й е под 12 процента.

Но и малките успяват в конкурентната борба: през 2009 г. в челната десетка бе "Токуда банк", в средата на 2013 г. - ТЕКСИМБАНК с 12% дял на потребителските заеми в общия портфейл, като пласират немалка част от активите си в бързооборотното и доходно потребителско кредитиране.

Съвсем различна е картината при

ипотечното кредитиране

 В средата на 2013 г. начело е "Банка ДСК" с 31.16%, следвана от ТБ "Алианц България банк" - с 29.56% от сумарния портфейл, което е доказателство, че дори по време на криза ипотечното кредитиране е важен пазарен сегмент за оглавяваната от Виолина Маринова институция.

Запазва се и тенденцията финансовите институции от първата десетка като "Уникредит Булбанк", ОББ, "Райфайзенбанк" и Пощенска банка да кредитират имотите на народа с два-три пъти по-малко средства спрямо "Банка ДСК". Странно е, че клонът на "Алфа банк" в България, ОББ и ЮРОБАНК имат практически еднакъв дял на ипотечното финансиране в сумарния кредитен портфейл, което говори за почти изравнените им позиции на пазара.

В сегмента на

корпоративното финансиране:

 Става дума за трезори, които през второто тримесечие на 2013 г. са пласирали между 68 и 94% от целия си заемен портфейл в тази пазарна ниша. Водеща по дял на корпоративните заеми в брутния кредитен портфейл е Корпоративна банка - с 94.3%, а последният в първата десетка е "Банка Пиреос" с 68% дял. Наред с трезори от първа група на БНБ като ПИБ и Корпоративна банка в първата десетка се нареждат и играчи от втора група като Търговска банка "Д", БАКБ, "Интернешънъл асет банк" плюс два клона на чуждестранни банки - ING и "Алфа банк".

Съвсем друга е картината при размера на отпуснатите корпоративни финансирания. Тук класацията напомня отговор на въпроса "Кой кой е в първа група на банките?" Начело е "Уникредит Булбанк"с почти 60% от кредитния портфейл, инвестиран в бизнес сектора. Следват Корпоративна банка, ПИБ, "Райфайзенбанк (България)", ОББ и Пощенска банка, плюс "Банка Пиреос" и "Банка ДСК".

Заемането на пари от трезорите чрез междубанковия пазар намира своя израз и в дела им във

финансирането на кредитни институции

 И тук, както и в корпоративното кредитиране, начело по раздадени кредити са трезорите шампиони по привлечени средства. Единственият нов играч е Българска банка за развитие, но тя работи основно с държавни пари. Иначе първа е "Уникредит Булбанк", а в челната тройка са и "Банка ДСК" и ББР плюс Пощенска банка, "Райфайзенбанк (България)", ОББ и клонът на "BNP Париба".

Съвсем друго изглежда междубанковото кредитиране като дял в общите заемни портфейли на институциите. Първи са от клона на "BNP Париба" с 63.84%, на второ място - с 59%, е ББР. Следват още два клона - на Сити банк и на ТЖ "Зираат Банкасъ", плюс ТЕКСИМБАНК и "Токуда банк", които явно имат проблеми с пласирането на набрания ресурс по традиционните пазарни канали, които са и по-доходоносни като лихвен спред.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha