Само интернет прави България по-конкурентоспособна

Само интернет прави България по-конкурентоспособна
Публикация   04 Септ, 2013   /     capital   /     422

Страната се изкачва с пет позиции в световната класация на Global Competitiveness Report

България продължава да се изкачва в класацията по конкурентоспособност и през тази година, като достига 57-о място от общо 148 страни, като основна причина за това е високото качество на интернет връзките. Наблюдават се обаче и негативни промени в пазара на труда, в състоянието на бизнеса и по отношение на иновациите, а качеството на институциите остава устойчив проблем. Това показва последният Global Competitiveness Report 2013-2014 на Световния икономически форум. Данните бяха оповестени от официалния партньор за България - Центъра за икономическо развитие (ЦИР), ден преди да излезе световният доклад. Макар че през тази година страната ни не успява да постигне миналогодишния си скок с 12 позиции до 62-ро място, тя все пак отчита добри резултати, като изпреварва няколко членки на ЕС - Кипър, Словения, Унгария, Румъния, Словакия и Гърция.

   Силни страни

  Изследването се базира на 12 фактора, като основната причина за по-доброто представяне на страната през тази година е изкачването в класацията по показателя технологична готовност - от 52-ро на 44-то място. Високата позиция не е изненада, като се има предвид, че този фактор включва няколко индикатора, всички свързани с достъпа и качеството на интернет връзките. Според изследването 55.1% от българите са потребители на глобалната мрежа, което нарежда страната на 55-о място, а по абонати на широколентов интернет (17.6 на 100 души) страната е на 38-а позиция.

  За пореден път България заема най-високо място (30-о) по макроикономическа стабилност. Причините за това са добрите показатели за управление на държавния дълг, ниският бюджетен дефицит, нивото на спестяванията (23.2% от БВП) и ниската инфлация (2.4%).

   Слаби страни

  В същото време за разлика от миналата година, когато страната отчете по-високи резултати по всички фактори за конкурентоспособност, през тази година се наблюдават и негативни промени. По-ниска е оценката на пазара на труда, където България отстъпва от 49-о на 61-во място. Проблемите са свързани с високата безработица, ниската производителност и най-вече с капацитета на страната да привлича и задържа талантливи млади хора, където страната е на дъното на класацията.

  Ефектът от икономическата криза се усеща и в оценката за състоянието на българския бизнес, където България заема едва 106-о място (97-о в миналогодишния доклад). Много слабо са развити и клъстреите (108-о място). Единственото конкурентно предимство остава евтината работна ръка. Освен традиционните пречки за бизнеса като корупция, неефективна администрация и затруднен достъп до финансиране през последната година като проблем се отчита и политическата нестабилност.

  България отстъпва чувствително и по иновации - от 92-ро на 105-о място. Според изследването фирмите имат много нисък потенциал за внедряване на иновации (103-та позиция), разходите за научно-развойно дейност са крайно недостатъчни (107-о място), а оценката за сътрудничеството между образование и бизнес отвежда страната на 117-а позиция. Като остър проблем в анализа се посочва липсата на достатъчно инженери.

          Решаващ фактор

  Обезпокоителен, макар и неизненадващ е фактът, че България остава назад в класацията по качество на институциите (107-о място). На-слабо се представя съдебната система (123-та позиция). Страната получава негативни оценка и заради наличието на множество бизнес регулации (105-о място), недостатъчната прозрачност на държавните политики и слабото доверие в политиците (97-о място). От ЦИР посочват, че институциите категорично са факторът, който има най-сериозен негативен принос за ниската конкурентоспособност на българската икономика. Според анализаторите до голяма степен проблемът може да се реши с въвеждането на електронно правителство.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още