Неделя, 29 Декември 2024

Минималните прагове за осигуровки с 4% ръст

Публикация   03 Септ, 2013   /     в-к "Труд"   /     365

Това ще обхване почти 1 100 000 души

Близо 4,1% е средният ръст на минималните осигурителни прагове за 2014 г. в 44-те икономически дейности, в които браншовите организации на работодателите и синдикатите са подписали споразумения. Това стана ясно след поредната работна среща между експерти на бизнеса, профсъюзите и социалното министерство.
  Ръстът означава, че ще се повишат минималните суми за осигуряване на 1,099 млн. души. В 20 бранша бизнесът и синдикатите са се разбрали да няма увеличение. Сред тях са добивът на въглища, нефт и газ, строителни материали, чакъл, месопреработването, радио и телевизионната дейност.

В други отрасли увеличението е под 1%. След замразяването на осигурителните прагове през последните години на криза в строителството е договорен ръст от 3,2%.
С най-много ще скочат осигуровките за шефове на клиники и на болнични отделения. От 2014 г. те ще се осигуряват върху най-малко 1100 лв., което е с 15,8% повече спрямо тазгодишния праг от 950 лв. В производството на медицински и зъболекарски инструменти най-ниските суми за осигуряване ще се увеличат с 14%. Над 13% е ръстът за медицински сестри, фелдшери, рехабилитатори, акушери и лаборанти.

Двуцифрено увеличение ще има и в преработката и консервирането на плодове и зеленчуци. Около 6-8% ще е ръстът в дървопреработването, растениевъдството, производството на мебели, ВиК сектора.
Още не може да се каже колко ще бъдат допълнителните приходи от осигуровки през 2014 г., тъй като праговете не са договорени окончателно. Следващата среща между бизнеса и синдикатите ще е на 10 септември.

От българската търговско-промишлена палата коментираха: “Фактът, че не е постигната договореност за значителен брой икономически дейности е показателен, че механизмът за непрекъснато нарастване на средствата за фондовете на обществено осигуряване е неудачен”. Според бизнес организацията нарастването на осигурителният доход “свива дейността на малките и средните предприятия и води до освобождаване на нискоквалифицирани работници”.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha