Държавата е харчила повече, за да издържа апарата си
Публикация 02 Септ, 2013 / capital / 399 Дефицитът в бюджета расте към края на юли
Бюджетният дефицит е стигнал 168.2 млн. лв. в края на юли, след като за седемте месеца на миналата година имаше излишък от 200 млн. лв. Това съобщава Министерството на финансите, като посочва, че само през юли на месечна база е отчетен дефицит от 162 млн. лв.
Към същия период във фискалния резерв е имало 5.6 млрд. лв. Тенденцията е той да намалява, тъй като е първият източник за финансиране на недостига.
Поводи за внимание
През първите седем месеца на годината от разходите най-сериозно се увеличават текущите – с 8.8% до 13.9 млрд. лв., докато инвестиционните разходи нарастват само с 2% до 1.64 млрд. лв. Изводът е, че до края на юли държавата е увеличавала бюджетния дефицит главно за да издържа апарата си, като е покривала недостига със заеми и стари спестявания във фискалния резерв.
Това не е предизвикало сериозен натиск върху бюджета, защото приходите също се увеличават, макар и с по-малък процент - 988 млн. лева, или с 6.4%. В това число обаче влизат и европейските средства, а тяхното предназначение не може да се променя.
Така до края на годината правителството ще има две затруднения във фискалната политика. От една страна, да намери средства за съфинансиране на европейските проекти и общите инвестиционни разходи, а от друга страна, да финансира недостига на средства за рутинното функциониране на институциите.
Според източник от Министерството на финансите през следващата година ще се търси решение на проблемите, като се разработват два варианта за бюджет 2014. При първия ще се цели дефицитът да е под 2% от брутния продукт, ако не се предприемат реформи в публичните сфери. При втория сценарий се допуска дефицитът отново да е два процента от БВП, но допълнителните разходи ще са за финансиране на еднократни разходи по реформите, които се направят. Министерството на финансите не планира да промени ограничението (въведено през 2011 г. при Симеон Дянков), което забранява бюджетният дефицит да надхвърля 2% от БВП, което е по-строго от европейската 3-процентова бариера.
Как се развиват приходите
Въпреки че в сравнение с миналата година консолидираните приходи на бюджета се увеличават, реалността е, че не при всички източници събираемостта върви по план. Така например при ДДС и данъка върху доходите приходите растат, но при акцизите и данък печалба изпълнението е по-ниско от миналогодишното.
Точно с очакваното неизпълнение на постъпленията управляващите мотивираха актуализираха бюджета.
Операции по финансирането
До края на юли правителството е емитирало държавни ценни книжа за 1.49 млрд. лв. и е изплатило падежирали дългови книжа за 210 млн. лв., без в това да се включат глобалните облигации, за които падежът настъпи през януари.
През август е направено погашение в размер на 800 млн. лв. по извънредната емисия ДЦК, с които се платиха земеделските субсидии в началото на годината, като тази сума е извадена от фискалния резерв.
Ако правителството изпълни актуализираната си цел за дефицит, в следващите месеци разходите ще надхвърлят приходите с 1.43 млрд. лв. и тези средства ще трябва да се покрият с новоемитиран дълг, за да се изпълни изискването в края на годината във фискалния резерв да има поне 4.5 млрд. лв.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай