Понеделник, 23 Декември 2024

Готови ли сме за втора здравна вноска?

Публикация   28 Авг, 2013   /     Investor.bg   /     683

Експерти коментират нуждата от втори стълб на здравно осигуряване

В контекста на дискусиите по новата здравна стратегия се заговори за промяна на настоящия здравноосигурителен модел. Министърът на здравеопазването Таня Андреева коментира въвеждането на втори задължителен стълб на здравно осигуряване при условие, че в системата има достатъчно ресурс.

Целта е пациентите да получават достъп до повече здравни услуги, като се „надгради“ базисният пакет, плащан от здравната каса, или да се уреди финансирането на един вид „екстра здравен пакет“.

„Втори стълб ще дофинансира екстрите”, аргументира се здравният министър Таня Андреева. „Необходим е от гледна точка на конкуренцията и на избор на кого да се доверят пациентите“, смята тя. По нейни думи това е един вид надграждащо здравно осигуряване допълнително във втори стълб, което ще гарантира „доста екстри, които има в болничното лечение например“.

Идеята беше подкрепена и от заместник-министър Бойко Пенков, според когото въвеждането на втори задължителен стълб е пример в доста страни в Европа и ще бъде „нещо полезно“. „Във втория стълб се включват частни здравноосигурителни компании, които предоставят здравноосигурителни пакети. Те могат да бъдат диференцирани според нуждите на хората, ще може да се договаря пакет от услуги за всеки пациент“, смята заместник-министърът. „Имаме цялата експертиза и сме готови да го осъществим и да се вземе политическо решение в тази посока“, категоричен е Пенков.

В момента всякакви дискусии за втори стълб са абсолютно несъстоятелни, смята Деница Сачева, председател на Международен институт по здравеопазване и здравно осигуряване. Доброволните здравноосигурителни фондове бяха унищожени миналата година с промени в Закона за здравното осигуряване, след като 12 години бяха посветени на тяхното създаване и развитие. ГЕРБ преобразува тези фондове в застрахователи, което бетонира монопола на здравната каса.

Експертът обяснява, че застраховане и осигуряване са две фундаментално различни понятия. При застраховането фондовете покриват разходи, които пациентът вече е направил, не контролират качеството, освен това селектират риска. Опазването на здравето не е тяхна работа, тяхна работа е плащането на щетата. Нито един общ застраховател в Европа не се занимава със здравно осигуряване, защото това е твърде специфична дейност, коментира Сачева.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha