Вчера в конферентната зала на Окръжен съвет Гюргево се проведе поредното заседание на Съвместната българо – румънска работна земеделска група. Заседанието на тема „Рибарство и аквакултури. Представяне на мерки и действия в рамките на Местна инициативна група за развитие на рибарство и аквакултури "Гюргево – традиции в дунавския риболов", беше организирано от Окръжен съвет Гюргево, Трансграничен Бизнесцентър „Данубиус“ и Асоциация Еврорегион „Данубиус“
Срещата беше открита от Думитру Гаврила, заместник- председател на Оръжен съвет Гюргево и председател на земеделската група. Той поздрави новия заместник областен управител на Русенска област, Айлян Карамехмедова в качеството й на зам.председател на групата, с пожелание за успешна съвместна работа.
В работната среща от българска страна участие взеха и Емилия Христова – ОД „Държавен фонд Земеделие” Русе, д-р Димитрия Илиева – Областната дирекция по земеделие, Атанас Атанасов – ОДБХ Русе, Анета Джелепска – Териториален областен офис на Национална служба за съвети в земеделието, Краснодар Лицов – Регионален център „Рибарство и контрол” – Дунав, Даниела и Антон Стоянови – „Фишери 2009” ООД, Левент Исмаилов – зам.кмет на община Сливо поле и др.
Сред румънските представители бяха Йонел Мускалу – администратор на Окръг Гюргево, Петер Патенташу, директор на ветеринаро-санитарната служба дирекция в Гюргево, Чиоака Йонуц - заместник директор на Окръжна дирекция за развитие на селските райони и околната среда Гюргево, Клара Маркулеску – директор на Трансграничен Бизнесцентър Данубиус, Тирка Фабиян - главен комисар Офис защита на потребителите, Чокой Мариус – директор на Плащания за развитие на селските райони и рибарство, Алин Станчу – кмет на община Извоареле, Георге Панаит – директор Разплащателна агенция за интервенция в земеделието и др.
В своята презентация Йонуц Киоака запозна присъстващите с асоциация МИГРА „Гюргево – традиция в дунавския риболов”, която представлява публично-частно партньорство. Асоциацията е законно учредена, съставена от представители на публичния сектор, частния риболовен сектор и граждански сдружения и е представител за риболовната територия в южната част на окръг Гюргево. До момента МИГРА „Гюргево – традиция в дунавския риболов” е получила два проекта на стойност 400 хил. евро.
По време на дискусията бяха засегнати въпроси относно Местната инициатива в Сливо поле. Досега община Сливо поле е кандидатствала за финансиране от ЕС с два проекта всеки на стойност 250 хил. лв. Обсъдено бе желанието на участниците в срещата да се направят законови промени, които да позволяват на физическите лица да получат финансова подкрепа като такива, а не да им се налага да се регистрират като Еднолични търговци.
В практическата част, членовете на работната група имаха възможност на място да се запознаят с обект, изграждащ се по проект в рамките на Местна инициативна рибарска група, а именно рибен ресторант „Перла”, на брега на река Дунав.
На срещата бе решено следващото работно заседание да се проведе през месец септември в град Русе.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай