Делът на изкупуваната зелена енергия в сметките за електричество на крайните потребители в Румъния ще намалее с 33.3% - на 0.034 леи/киловатчас, след като Националната агенция за енергийно регулиране реши в петък да намали годишната квота за изкупуване на т. нар. зелени сертификати за доставчиците, съобщи агенция "Медиафакс". Това ще доведе до намаляване стойността на сметките с 4%, посочва агенцията.
С решението от 19 юли на Националната агенция за енергийно регулиране през текущата година квотата за изкупуване на зелени сертификати беше намалена на 0.191 зелени сертификати/мегават час от 0.2117 зелени сертификати/мегаватчас. Тази квота ще бъде приложена спрямо всички доставчици на електроенергия, изчислено от 1 юли.
Последствията от намаляването на квотата на зелените сертификати ще бъдат усетени в стойността на сметките за електроенергия на крайните потребители, като делът на зелените сертификати се намалява от 0.051 леи/киловатчас на 0.034 леи/киловатчас, се посочва в прессъобщение на Националната агенция за енергийно регулиране.
Зелените сертификати представляват държавната помощ за производството на енергия от възобновяеми източници и се заплащат чрез сметките на всички потребители на енергия в Румъния. Производителите на енергия от възобновяеми източници получават зелени сертификати за произведената от тях енергия, доставена в мрежите, отбелязва "Медиафакс".
Доставчиците на енергия са задължени всяка година да изпълняват определена квота за изкупуване на възобновяема енергия. Тези квоти се определят ежегодно от Националната агенция за енергийно регулиране.
Преди седмица заместник-председателят на агенцията за енергийно регулиране Емил Калота каза, че сметките за ток ще намалеят средно с 4 процента през август вследствие на отлагането от страна на държавата на отпускане на сертификати за производителите на възобновяема енергия.
Наред с това, Националната агенция за енергийно регулиране е премахнала на 19 юли заплащането на тарифа за транзакции за внос и износ на електричество, за да спре процедура по нарушение, предприета от Европейската комисия срещу страната, съобщава още агенцията.
Европейската комисия инициира през 2011 г. процедура за нарушение срещу Румъния заради факта, че правителството събираше такси за транзакциите за внос и износ, припомня агенцията.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай