Старейшините вчера за пореден път показаха, че с нищо не се отличават от широката маса избиратели в страната. Само дето гласуват машинно.
Единодушно бе прието заплатата на управителя на „Център по дентална медицина I- Русе” да получава 400 процента от средната заплата в дружеството.
Със сигурност няма да има и пет души, които да знаят зад тези проценти каква цифра се крие реално /определено искам да заявя, че тук не става въпрос кой ги взема, а кой ги дава, т.е. общинския съвет/.
За 2012 г. дружеството отчита приходи- 322 000 лева от дентална дейност и !!! 117 000 лева от наеми. За 2011 година цифрите са съответно 324 000 лева и 117 000 лв. Т.е. приходите от стоматологична дейност са намалели за сметка на тези от наемите. И в същото време заплатата на управителя расте… Важно е да се отбележи, че в наемите не влизат консумативи- ток, вода, парно и … портиер.
Работещите в дружеството са 22, като стоматолозите са 1/3. Тези 22 души са получили като заплати 284 338 лева /при 263 624 за 2011/. И заплатата на управителя, гласувана вчера на общинската сесия, става почти 5000 лева. Ще бъда удовлетворен, ако се намери някой, който ме убеди, че управителят на което и да е общинско дружество има повече отговорности и работа от кмета, от министър- председателя или някоя друг отговорна длъжност, където заплатите са в пъти по-ниски.
Но не става въпрос само за едната заплата. Финансовия резултат на дружеството- 4424 лева печалба, която по-скоро е печална. Освен ако не става въпрос за общинско дружество, което ако е на плюс е повече от „добре работещо”.
Уникална икономика, останала от преди 1989 година.
Справка с дентални клиники в града сочат, че реално от дентална дейност може да има значително повече приходи, в пъти!!!, и печалба в пъти!!! Ако работещите там работят по същия начин, както работят в частните си кабинети. Не искам и не ми е работа дали ходят в общинския център и пренасочват пациенти към частните си практики. Странно е, че наематалите в сградата, за която плащат не малки наеми, нямат индивидуални уреди за отчитане на ток, вода или парно.
Най- странното е, че общината има едни 117 000 лева /на общината/ пари които може да влязат в бюджета, но поради една започнала и незнайно защо провлачена във времето процедура не може или не иска да ги вземе. От дебатите около приватизацията на бившата Трета поликлиника стана ясно, че от 30 кабинета в общината влизат годишно 100 000 лева.
Въпреки че при разглеждане на новия бюджет наесен ще видим как популистки ще се спори за едни 3000- 4000 лева за намаление за карти на пенсионерите за градския транспорт, които ще се окаже, че ще са бреме за общината.
Този пример просто е един от всичките, които могат да бъдат дадени за това, как се управляват общинските дружества. А те са един от източниците на приходи, на гарантирани приходи за местната хазна.
Но от години безхаберието и липсата на активност на общински съвет и администрация показва нежелание, или невъзможност да управляват своята /на гражданите на Русе/ собственост. Като се почне от приватизацията на общинските дружества, та се стигне и до тук, резултатът е повече от плачевен. И ако някой се опитва да говори за промяна, то въпреки че не остана много да стопанисване, е крайно време да се преразгледа общинската политика на управление на тези дружества.
Не стана ясно как и защо безславно си заминава „Хляб и хлебни изделия” и носи ли някой вина, освен че русенци започнали за ядат по-малко хляб. Странно е, че в един и същи бизнес общинските фирми линея, а частните – цъфтят.
Така е било досега, а занапред?!
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай