Петък, 27 Декември 2024

Италианската бизнес асоциация „Кофиндустрия България“ и Русенският университет подготвят рамков договор за сътрудничество

Италианската бизнес асоциация „Кофиндустрия България“ и Русенският университет подготвят рамков договор за сътрудничество
Публикация   11 Юли, 2013   /     akcent.bg   /     450

 

 

 15 представители на „Кофиндустрия България“, водени от председателя на асоциацията, Пиетро Луиджи Гиа, директора Роберто Маскали и зам.-директора Емма Вита, гостуваха в Русенския университет на 11 юли, за да обсъдят възможности за съвместни дейности. На срещата академичното ръководство беше представено от зам.-ректорите проф. Ангел Смрикаров и проф. Михаил Илиев, директора по развитие, координация и качество проф. Велизара Пенчева, декани на фекултети и ръководители на центрове.

 

 По данни на председателя  Пиетро Луиджи Гиа асоциацията цели установяване на продуктивни взаимоотношения с централната, областните и местните власти и университетите, въз основа на които да се стимулира развитието на бизнесите им на територията на страната, разкриването на нови работни места и намирането на добре квалифицирани специалисти за техните работни поции. В момента в България над 700 предприятия, които са италианска собственост, членуват в Кофиндустрия и дават работа на 25 000 българи. В стратегията си за развитие на контактите с регионалните власти и университетите те са разделили българската територия на 6 зони, като във всяка вече има техни представители, които живеят на място и поднават добре бизнес средата. Трима от тях са в Русе, като общо за Русенския регион техните предприятия са десетина. „Вие сте вторият университет, след Софийския „Св. Кл. Охридски“, който посещаваме на място“ – каза  Гиа.

 

   Директорът на асоциацията, Роберто Маскали обясни, че за тях сътрудничеството с университетите трябва да се базира на три опорни точки – работни места за студенти, които, стажувайки при тях да бъдат обучени на място за бъдещото работно място; съвместни семинари и квалификационни курсове с висшите училища; и научни проекти, които да откликват на технологичните нужди на предприятията.

 

   От своя страна, проф. Смрикаров и проф. Пенчева запознаха гостите с формите на взаимодействие с бизнеса, които Русенският университет е развил, както и с тематичните мрежи от компании и университети – български и чуждестранни, в които членува. „Вие чукате на отворена врата“, увери ги проф. Смрикаров, а проф. Пенчева даде конкретен пример за много успешната магистърска специалност по „Софтуерно инженерство“, създадена в партньорство със софтуерна компания. „Възпитаниците на тази магистратура нямат проблеми с реализацията си след дипломиране“, посочи тя.

 

  Проф. Иван Евстатиев, директор на Центъра за кариерно развитие увери италианските бизнесмени, че чрез тази университетска структура висшето училище има пълна готовност да ги включи в мрежата си от фирми-партньори и да им предостави контакти със студентите от интересуващите ги специалности.

 

   Мария Луиза Мерони, фирма МБМ Металуърк, Артур Хорасаджан, фирма Арев Премиер, Пламен Петров, представител на новия собственик на Оргахим споделиха конкретни въпроси, по които биха търсили съдействие в университета от технологично естество.

 

  В резултат от разговорите двете страни се разбраха да обменят подробна информация и контакти, за да подготвят проект за договор за дълготрайно сътрудничество.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha