Зеленчукопроизводство, животновъдство и сектор „Плодове”. Това заяви днес в зала 1 на Областна администрация земеделският министър Димитър Греков на среща със зърнопроизводители, производители на плодове и животновъди. Тук съм с целия си екип не за да погасяваме стачката на тютюнопроизводителите, а за изразя уважението си към всички земеделски производители. За да се чуят техните проблеми не е необходимо да се ходи до София, а земеделското министерство ще бъде на място до всеки появил се проблем, каза Греков.
За зеленчукопроизводителите, животновъдите и овощарите подпомагането ще бъде по линия на обвързаното плащане, което е 13 % от директните плащания, информира зам.-министър Абазов. Те ще могат да бъдат подпомогнати с европейски средства в размер на 100 млн. евро годишно след 2014 г. Тези сектори не са били приоритет през последните години, подчерта министърът. Затова сега трябва да бъдат стимулирани, за да се развиват с по-бързи темпове.
Министър Греков призова зеленчукопроизводителите да се обединяват в организации на производителите на плодове и зеленчуци, за да са легитимирани и да получават по-голямо подпомагане. Той заяви, че това е необходимо, за да може да се планира от педходната година поне 95 на сто от произведената продукция и нейната реализация, както е в европейските страни.
Николай Колев от сектор „Плодове” пита дали овощарството ще е приоритет на това управление, като и за това земеделско производство се оказа наложително обединение според министъра.
Зам. министър Бюрхан Абазон отчете като неправилна политика досега доплащането да бъде на единица площ, което е довело до сегашното положение.
Иван Караиванов, който е председател на регионалното сдружение на зърнопроизводителите „Дунавско зърно” зададе актуални въпроси, свързани с предвижването на земеделската техника по републиканската пътна мрежа, както и за размера на субсидиите, определени на срещата в Люксембург.
Няма да има таван за европейските субсидии, но над 150 000 евро ще има намаление от 3 до 5 процента. Караиванов се спря на неблагоприятните климатични условия- тежка пролет, сух м. май, сегашните дъждове, както и ниските изкупни цени, за които въпроси обаче не остана време за коментар.
Присъстващите на срещата управители на Свинекомплексите Бръшлян и на Голямо Враново изразиха позиция, че така събрани всички, няма да има очакваните промени и е необходимо да се проведат подобни срещи по браншове. Иначе едва 20 на сто от консумираното свинско е родно производство, а останалият български пазар бе определен като „екарисаж на Европа".
На срещата присъства и областният управител Венцислав Калчев.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай