Днес в Русе бе представен проекта „Управление на пътищата в трансграничния регион Гюргево – Русе – стратегия за успех” (MIS CODE 2), по който съвместно работят Областна администрация – Русе, Окръжен съвет – Гюргево и Русенският университет „Ангел Кънчев”. Проектът е съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие в рамките на Оперативната програма за трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007 – 2013г. и е с продължителност 18 месеца.
Общата финансова стойност на проекта е 1 444 203,60 евро, като 84% от финансирането се осигурява от Европейски фонд за регионално развитие, 13% е съфинансиране от Държавния бюджет и 3% собствено участие на бенефициента.
Бюджетите, предвидени за осъществяването на дейностите, координирани от отделните институции в рамките на проектния консорциум, се разпределят, както следва:
Окръжен съвет – Гюргево: 1 098 038,60 евро;
Областна администрация – Русе: 296 352 евро;
Русенски университет “Ангел Кънчев: 49 813 евро.
В рамките на проекта, под координацията на Областна администрация – Русе, ще бъде осъществено общо проучване за пътната и комуникационната мрежа от трансграничния регион Гюргево – Русе, включващо два основни компонента:
- Инфраструктурен анализ относно интегрираната информационна система за управлението на трафик контрола;
- Анализ на потенциалните характеристики на отделните елементи на системата.
Основните цели на проекта са: да съхрани живота и здравето на пътуващите по международния път Е-85, да оптимизира и осъществи контрол на движението на международния трафик и на превозите, да осигури информираност на водачите на МПС за пътната обстановка и да осигури безопасност на движението и ефективно управление на транспорта в пътния участък Бяла – Русе – Гюргево – Адунаци Копачени.
Сред основните дейности на проекта е създаването на дигитална карта с база данни за всички пътища в Русенския и Гюргевския регион, както и система за визуализация и наблюдение на пътния трафик по направлението Букурещ-Гюргево-Русе-Бяла.
Освен за пътната обстановка информационните табла ще съдържат данни от областта на туризма, а също и за природни бедствия, за да може пътуващите да си изберат най-подходящия маршрут.
Дигиталната карта ще бъде достъпна за всички и ще бъде качена на сайт. Информацията на английски език ще се актуализира всеки ден
Проектът кореспондира с приоритетна ос №1 на програмата: „Достъпност – подобрена мобилност и достъп до транспортната, информационната и комуникационната инфраструктура в трансграничния регион” и в частност с ключови области на интервенция №1 „Подобряване на сухоземните и речните трансгранични транспортни съоръжения” и №2 „Развитие на информационни и комуникационни мрежи и съответните услуги в трансграничната зона”.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай