Актуализацията на бюджета е лош знак, защото преди няколко седмици беше казано, че няма да се прибягва до актуализация. Всеки, който следи България вижда, че правителството си сменя позицията, а това не е добре от гледна точна на доверието на инвеститорите и лихвите по кредити. Преди няколко години при актуализация на бюджета се повишиха лихвите и се стигна до спад на чуждите инвестиции. За съжаление отново тръгваме по тази спирала. Така експертът от "Отворено общество" Георги Ангелов коментира в ефира на bTV намерението за преправяне на бюджет 2013 г.
"Дългосрочната рискова премия на България се повишава още от първия ден след изборите. Неизбежно това ще се пренесе върху лихвите по кредитите и стагнацията ще стане по-тежка", добави Георги Ангелов. Той припомни, че последните данни показват малък излишък в бюджета за края на май и е необяснимо как за един месец се е появила дупката от 1-2 млрд. лв., за която говори правителството. "Пламен Орешарски даже каза, че приходите са подценени и ако се задейства работата на митниците може да се съберат дори 1 млрд. лв. повече. Не събират дори и това, което е записано", коментира още Георги Ангелов.
Той даде и своето обяснение за исканата актуализация. "Обяснението е, че правителството е нестабилно и пренася политическата нестабилност към бюджета. Явно идеята на кабинета е да взима заеми и да харчи, за да си купува време и няколко месеца по-дълъг живот. По думите му задлъжняването ще се отрази и върху повишаване на лихвите по банкови кредити, което по спиралата ще доведе и до влошаване на стандарта на живот.
Професорът по икономика Иван Ангелов обясни, че управляващите вероятно разсъждават откъм приходите за цяла година, като добави, че в смутни времена като сегашното обикновено събираемостта на данъците е по-ниска от планираната.
"Разходите са записани 18.4 млрд. лв. Очакват, че в тази несигурност немалка част от данъкоплатците ще търсят начин да не плащат данъците. Сегашният социален пакет е малка стъпка в правилна посока. Нужни са много повече неща, но в скромни размери", каза Иван Ангелов.
Той е на мнение, че не трябва да се тръгва към нов дълг. "Трябват драконовски мерки за повишаване на събираемостта. Има огромни нива на контрабандата, откъдето могат за година да се съберат 1-1.5 млрд. лв. Ако бъде съкратена издръжката на администрацията с 10% може да се спестят още 700 млн. лв.", коментира професорът.
Той е категорично убеден, че няма никаква опасност пред финансовата стабилност на България дори с още 2-3 млрд. лв. заеми в следващите години. "Нашата задлъжнялост в края на 2012 г. беше 18.5% от БВП, сега е около същите нива. Само три държави от 27-те стани в ЕС имат под публичен дълг под 30%", аргументира се Иван Ангелов.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай