Петък, 27 Декември 2024

Бюджет на спешен ремонт

Публикация   02 Юли, 2013   /     capital   /     368

Правителството иска актуализация с противоречиви аргументи

           В деня, в който Министерство на финансите обяви данните за изпълнението на бюджета и се видя, че към май той е на излишък, премиерът Пламен Орешарски обяви, че правителството ще предложи актуализация. "Дупката в бюджета е между един и два милиарда лева", заяви министър-председателят в интервю за "Нова телевизия".

  Седмица по-рано пък финансовият министър Петър Чобанов все още твърдеше, че правителството ще опита да изпълни бюджета, без да се налага неговата промяна. Сега като причини се посочват очаквано неизпълнение на приходите и натиск за допълнителни разходи. Управляващите обаче така и не представиха разчет по кои точно пера постъпленията се очаква да са по-малко, нито с колко. За сметка на това стана ясно, че се налагат допълнителни разходи, които са наложителни, но не са били планирани при съставянето на бюджета от ГЕРБ.

  Финансовият министър направи уговорка, че подготовката на актуализацията е в начален етап и засега не може да посочи конкретни параметри. Но успокои, че минусът няма да надхвърли допустимата граница от 3% спрямо БВП, която е в сила за държавите от Европейския съюз.
  В същото време данните за изпълнението на бюджета към май показват, че той е плюс от 45.5 млн. лв. (0.1% от прогнозния БВП) при 67.4 млн. лв. (0.1% от БВП) за същия период на миналата година. Фискалният резерв е 5.8 млрд. лв.

                          Аргументите

  "Прогнозата за икономическия растеж, заложена при съставянето на бюджета, няма да се изпълни и брутният вътрешен продукт вече се очаква да е с 1.5 млрд. лв. по-малък. Това означава също, че и приходната част на бюджета няма да се изпълни", обясни финансовият министър Петър Чобанов.

  Очакванията на кабинета са да се съберат с около 1.1 млрд. лв. по-малко приходи. Ако прогнозата се сбъдне, планираният дефицит от 1.1 млрд. лв. (1.3% от БВП) на практика ще се удвои. Чобанов обясни че държавата първо ще търси възможности за оптимизиране на разходите, но по всяка вероятност ще се допусне по-голям дефицит от сега заложения.

  Чобанов не даде и конкретна разбивка по кои приходни пера очаква да има неизпълнение. Той даде за пример изоставането в събираемостта на приходи от акцизи и ДДС от внос. Причините са както по-неблагоприятното развитие на икономиката и по-слабият внос, както и курсът на долара, който е по-нисък спрямо еврото.

  "Вече беше въведено ограничаване на разходите на министерствата с 5%. Тази икономия е същата като някогашното правило за задържане на 10% от планираните разходи и отразява опитите ни да оптимизираме разходната част на бюджета", обясни финансовият министър. Той заяви, че още от управлението на ГЕРБ и на служебното правителство различни министерства са поискали да им се отпуснат допълнителни средства, като всички заявки надхвърлят 900 млн. лв. Тези искания получават отказ. Част от тях според министъра обаче са основателни, а не са били заложени в сега действащия бюджет заради недобро планиране. Затова от финансовото министерство очакват след актуализацията бюджетният дефицит да се увеличи.

  Експерт по публични финанси пък коментира че е възможно приходите да не се изпълнят с по-малко - около 800 млн. лв., но заради извънредните разходи, които правителството на ГЕРБ одобри на последните си заседания, резервите на новото правителство да реагира вече са изчерпани.

  "Предвидените в закона за бюджета за 2013 г. приходи се очаква да нараснат с около 6.2%, докато събраните постъпления за първите пет месеца на годината се увеличават със 7% в сравнение със същия период на предходната година. Планиран е ръст на разходите от 6.1%, докато за първите пет месеца са похарчени със 7.4% повече средства. С други думи проблемът очевидно е, че се харчи прекалено много", е мнението на Калоян Стайков от Института за пазарна икономика.

               Въпрос на дълг


  От думите на министър Чобанов стана ясно още, че правителството ще запази записаният в закона таван на дълга от 14.6 млрд. лв. В същото време най-вероятно ще се увеличи лимита за новоемитирани ДЦК. Това ще позволи на държавата да предложи на вътрешния пазар с 600 млн. лв. повече от сега действащия лимит за новоемитиран дълг през 2013 г. (виж графиката).

  "Споменават се само общи намерения, но не и параметри на подготвяната актуализация. Промяната може да е само по отношение на дефицита, или само да актуализира допустимия размер на дълга. Не става ясно обаче дали това ще е заради по-големи разходи, или заради спад на приходите. Аз продължавам да смятам, че бюджетът, който бе приет в края на миналата година, е все още изпълним при сегашното състояние на икономиката", заяви Владислав Горанов, който бе заместник-министър на финансите в правителството на ГЕРБ



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha