- Имаме класическа революционна ситуация - низините не искат, а върховете не могат да живеят постарому. Какво да се прави, г-н Станишев?
- Ситуацията е много нестабилна още от февруари. Защото след три години потискане на всякакво гражданско общество, на всеки протест с репресия, заплаха, подкуп, през февруари тази тенджера под налягане избухна. И обществото ни е много различно като нагласа. Но не мога да се съглася, че всичко е постарому. Напротив. Правителството на Орешарски се старае да показва различен начин на управление.
- В какво се състои той?
- Само за няколко седмици бе променен моделът за ценообразуване на тока. Това не е временна мярка или популизъм, както твърдят някои. Вместо 40% увеличение от 1 юли, както бе поискано от производители, се създадоха условия с новия закон да има намаление с 5 на сто. Логично е да се попита откъде идва то. Става дума за огромни интереси в областта на енергетиката. Досега водещи са били интересите на частни структури, а не общественият интерес.
- Кои са?
- Засягат се интересите на ЕРП-тата, на собствениците на ВЕИ-та и ТЕЦ-ове. Става дума за интереси в размер на 1 млрд. лв. годишно! Кое правителство е правило това?! Това е революционна стъпка.
Кое правителство е включвало граждански съвети към всяко министерство?! Кога при приемането на изборното законодателство са се отваряли толкова широко вратите за представители на неправителствени организации и гражданското общество?!
Ето ви три примера в подкрепа на тезата, че се работи по друг начин. Че се правят усилия да се преодолее огромната пропаст между политическите партии от една страна и гражданското общество.
- Депутатът от БСП Димчо Михалевски намекна, че са възможни предсрочни избори заедно с евроизборите догодина напролет. Така ли е?
- Работи се да се изпълняват програмните намерения на кабинета "Орешарски". Продължителността на живота на всеки парламент и на всеки кабинет не е въпрос само на политическо решение. А и на политическа ситуация. Но смятам, че е погрешно да се каже: Вие ще работите три месеца, девет месеца, една година. Защото е демотивиращо за министрите и настройва целия политически живот на предизборна вълна, а не за решаване на реалните проблеми на хората.
- Как ще се решават сега реалните проблеми, когато ние сме парламентарна република, а за да може да работи, парламентът зависи от капризите на "Атака"?
- Аз съм човекът, който още през 2005 г. каза, че с "Атака" ние не можем да правим коалиция.
- Затова днес много хора не ви разбират.
- И днес ние не сме в коалиция с "Атака". Не само че не гласуват за правителството и не участват в него, но за разлика от предишния парламент нямат и заместник-председател на Народното събрание.
- Но зависите от нея.
- Функционирането на парламента зависи от всички, отговорността за работата на парламента не е само на БСП и ДПС. А и в равна степен на ГЕРБ и "Атака". ГЕРБ от първия ден на парламента казаха, че не признават резултата от изборите и искат нови. Ние имахме два варианта - или да вървим на избори, които ще възпроизведат това статукво, което хората не признават и заради което излязоха на улицата, или да вървим по трудния начин и да се опитаме да направим нещо.
Ние тръгнахме по по-трудния път. И когато се говори за "Атака", искам да се прилага един аршин - да се помни, че две и половина години правителството на Бойко Борисов и ГЕРБ управляваше с откритата и официална подкрепа на "Атака"! Защо тогава всички, които са тъй гласовити днес, мълчаха?!
- БСП надгради доверието към себе си, защото се възприемаше като интелигентната алтернатива на ГЕРБ. Не излъгахте ли това доверие?
- Аз сравнявам ситуациите, не БСП с ГЕРБ. А иначе не приемам нито идеологията на "Атака", нито антиевропейската им риторика, нито провокативния начин, по който се държи г-н Сидеров. Задават ми въпроса каква е сделката с "Атака". Няма сделка! "Атака" не участва в изпълнителната власт.
Но защо "Атака" отказва да провали парламента? Много просто - предизборната платформа на г-н Сидеров беше да не допусне отново ГЕРБ на власт! Защо очаквате той да влезе в сценария на Борисов? Освен това във врата им диша Националният фронт за спасение на България (НФСБ). И "Атака" не иска предсрочни избори.
А каква е сделката на БСП с ДПС? Кадровите решения, свързани с ДПС, родиха протестите - и Делян Пеевски, и областните управители на Пловдив и Благоевград. С тях мобилизирахте огромна обществена енергия срещу това управление и хората не искат да видят добрините, които правите.
- Има такава обществена енергия. Факт. Има граждани, които протестират, но има и политически сили, които се опитват да яхнат протеста. Протестите срещу това правителство започнаха от третия ден.
- Има голяма разлика между протестите на 2 юни и на 14 юни, когато бе избран Пеевски.
- Планът на ГЕРБ изначално бе да се дестабилизира ситуацията с помощта на РЗС, НФСБ, близки до тях земеделски производители и много групи хора, върху които имат влияние. Протестите трябваше да се случат от септември, но дадохме повод това да стане по-рано. Недоволството се концентрира най-вече в София, защото тук има много десни избиратели, които не харесват изначално този парламент. Основни говорители на протеста са хора от десницата. Освен това протестите нито са статични, нито еднопластови. През последните дни все повече се вижда и финансово организираните групи, и въздействието на ГЕРБ в тях, и вливането на агресивни агитки, които съзнателно търсят сблъсък. Очевидно е, че има сценарий, който в крайна сметка обслужва ГЕРБ и корпоративни интереси.
- Добре, БСП иска да разгради машината на ГЕРБ и затова държи да остане във властта. Какъв срок си давате за тази цел?
- Откакто съществува, стъпка по стъпка, ГЕРБ внесе много отрова в политиката. Бяха малцинство през 2009 г., а взеха цялата държава. Затова не е въпросът само в това да има министри, които се опитват да работят по нов начин. Трябва постепенно да се оздрави цялата обществена атмосфера и да се разбие влиянието на непублични интереси върху политиката и институциите.
- Срещу вас е и президентът, това допълнително увеличава енергията на протеста. Колко време мислите, че може да издържите под обсада?
- Очаквам от президента да се държи като президент, да бъде обединител на нацията. Той е длъжен да говори и да действа, отчитайки интересите на всички българи, включително и на тези, които са гласували за "Атака". Аршинът трябва да е един. А президентът твърде дълго мълча за безобразията на ГЕРБ. Сега очаквам да подкрепя, както обеща, всяка позитивна, добра за обществото инициатива на кабинета. Да не вкарва разделение сред нацията. Държавният глава няма право да е изразител на мнението само на протестите. Има хора, които казват: "Не ви щем намалението на тока!" Но има и други, за които то има значение, имат значение повечето пари за майките, за първокласниците. 50% от хората живеят в бедност. Те също са български граждани.
- Виждате ли някакъв знак, подсещане в това, което еврокомисар Кристалина Георгиева написа в блога си - защо двете най-големи партии не вземат нещата в ръце и да извадят заедно страната от патовата ситуация?
- Еврокомисарят не може да се меси в политически работи в страната, от която произхожда.
- Смятате, че това е намеса?
- Да, така смятам. Иначе ГЕРБ са добре дошли - ние сме готови да разговаряме с тях. В парламента. Но първо трябва да кажат, че това е легитимният парламент. Да, те са най-голямата парламентарна група, но никой друг не иска да прави коалиция с тях. Ако те бяха като германските християндемократи, нямаше да има нищо по-естествено от голяма коалиция между ГЕРБ и БСП. Но ГЕРБ не са това. Те не са демократична десница. Няма защо да се оплакват, че нямат председател на парламент, който не признават.
- Слабостта на правителството даде смелост на Бойко Борисов да изрече: "Има диктатура на изключително нагли хора!" Получи се така, че с упорството си да поддържа кабинета БСП прави нещо диаметрално противоположно на заявените си цели - стабилизира ГЕРБ.
- Конюнктурно това може да изглежда така. Но в дългосрочен план не е. ГЕРБ са събрани, стегнати, защото Борисов им казва - "След два месеца се връщаме!" Монолитността на ГЕРБ е привидна, противоречията избиват в писма срещу Цветанов. Върхушката на ГЕРБ иска да запази властта, защото в противен случай центробежните сили ще разрушат партията. Борисов ги държи и със страх - "Внимавайте какво правите, защото се връщам!" Ние няма да допуснем той и Цветанов да се върнат. Борисов и Цветанов са като сиамски близнаци - не могат един без друг.
- Какво мислите за хартата с предложения как да се излезе от кризата?
- Готови сме да разговаряме с всеки за полезните ходове за оздравяване на политическия климат. Но също така сме наясно, че и в обществения живот, в това число в неправителствения сектор, има много икономически интереси. Нека говорим открито. Никой ли не знае за "Кръга "Капитал", никой ли не е чувал за "Глобална България", никой ли не знае за "Типинг пойнт"? Виждам, че наред със спонтанността зад протестите има и мозъчен център, който се опитва да ги насочва. Задава и медийните внушения. И когато говорим за изваждане на задкулисието на светло, трябва да говорим и за това задкулисие.
- Кой е вашият вариант от възможните - избори наесен по сегашния Изборен кодекс, избори наесен по нов Изборен кодекс, избори след една година по нов кодекс или опит да се изкара мандатът?
- Да се говори за четири години управление не отговаря на днешните реалности. Избори наесен означават хаос, икономическа дестабилизация и връщане на ГЕРБ на власт. Това няма да допуснем.
- А след една година?
- Всичко е възможно.
- Какви промени в Изборния кодекс смятате за необходими?
- Необходим е изцяло нов Изборен кодекс. Това арогантно поведение на някои - направете две-три промени и се махайте, няма да мине! Ако ще има избори наесен - ще бъдат по сегашните правила. Няма да действаме под ултиматума на десетина неправителствени организации и няколко партии, които не успяха да получат доверие на изборите. С това поведение, и на президента в това число, се задава нов стандарт - който не е доволен от изборните резултати, изважда 5000 души на улицата и предизвиква избори.
- 5000 всеки ден са много.
- Задава се нов стандарт!
- В БСП искат вашата оставка, ще я дадете ли?
- През последните шест години има искания за моята оставка.
- Какво ви държи?
- Аз имам кауза. Не се боря за власт и за себе си. Смятам, че страната трябва да се излекува, да се освободи от модела на Борисов и Цветанов, да се разкъсат обръчите от интереси, да се покаже, че се работи в интерес на гражданите, България да стане по-демократична и социална. За това се боря. И ще продължа.
- Смятате ли, че трябва да има рестарт на прехода?
- Трябва да има приключване с прехода. Ново европейско и демократично начало в политическия и обществения живот.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай