Петък, 27 Декември 2024

„Румъно-български обслужващ център за микросистеми и нанотехнологии“

Публикация   28 Юни, 2013   /     akcent.bg   /     419

 

 

Водещ партньор по проекта  е Национален научно-изследователски институт по микротехнологии (IMT)-Букурещ, с представители: г-жа Ралука Мюлер – главен изпълнителен директор и президент на борда, и г-н Корнелиу Тришка-Русу – координатор на проекта.

 

Партньори по проекта са: Русенски университет „А. Кънчев“, представляван от Ректора, проф. д.т.н. Христо Белоев, зам.-ректора проф. Михаил Илиев и координатора на българския екип доц. Йоана Русева; Търговско-индустриална и селскостопанска камара – Калараш, с президент г-н Мариан Драган; Търговско-индустриална и селскостопанска камара – Гюргево, с президент г-н Александру Епангеак; Русенска търговско-индустриална камара с изпълнителен директор г-н Милен Добрев.

 

При откриването на пресконференцията проф. Христо Белоев подчерта, че проектът се стреми да развие връзката между науката и бизнеса в областта на микросистемите и нанотехнологиите. „Аз съм убеден, че ще се създаде реално партньорство между учените и малките и средните индустрии в трансграничния регион. Магистратурата, която ще разработим съвместно преследва същата цел“ – добави той.

Проектът е стартирал в началото на май 2013 г. и е с продължителност 18 месеца. Русенският университет е включен в изпълнението на всички дейности.

Основна цел на проекта е създаването и развитието на „Румънско-Български обслужващ център  за микросистеми и нанотехнологии“, основан на сътрудничеството между университети, изследователски институти и малки и средни предприятия (МСП) в трансграничната област Румъния-България. Той ще съдейства за развитието на микро и нано технологиите (МикроНаноТех) и ще създаде благоприятни условия за достъп на румънския и българския бизнес в трансграничния регион до високотехнологично обслужване. Центърът ще даде възможност да се използват върхови постижения в областта на микро и нано технологиите, като микроелектромеханични/наноелектромеханични системи за симулация и производство, биосензори, био-нано материали и техника, нано-филтри,  био‑микроелектромеханични системи, интегрирани лаборатории в един чип, химически камери, както и приложения в стоматологията, микро-роботиката и спинтрониката. „Нанотехнологиите са най-модерните технологични приложения днес и то в практически всички области на живота и производствата – поясни проф. М. Илиев – Програмата 2020 на ЕС също извежда като водещ приоритет тяхното използване“. От румънска страна добавиха, че една от основните задачи на бъдещия Център е да проучва потребностите на малките средните предприятия в трансграничната зона от технологични приложения на мискосистеми и нанотехнологии и да откликва на тези нужди.

 

Един от двата офиса на центъра ще бъде организиран в Русенския университет и българският екип вече е започнал подготовката за това. Предвижда се официалното откриване на Центъра да стане до края на 2013 г. Вторият офис ще бъде разкрит в Букурещ, на територията на IMT.

 

Ще бъде направено проучване на университети, научно-изследователски институти и групи, малки и средни предприятия с дейности или интереси в областта на МикроНаноТех. Ще бъдат анализирани различните аспекти на развойната и внедрителската дейност, за да се обменят добри практики. В резултат ще се създадат необходимите бази данни, за да се съчетаят потребностите на бизнеса с научните изследвания и образователните предложения. 

 

Предстои разработването на съвместен румънско-български учебен план за магистратура в областта на микросистемите и нанотехнологиите, за което ще бъдат привлечени водещи университетски преподаватели и експерти.

 

Предстои да се създаде и уеб страница на проекта за разпространяване на материалите и резултатите от дейностите. Обменът на опит и ноу-хау ще става чрез мрежа, за да се стимулира развитието на малките и средни предприятия в региона, активни в областта на микросистемите и нанотехнологиите.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha