Въпросите са много, но на някои трябва задължително да получат отговори:
Ето и мнението на лидерът на ЕНП Мария Капон:
24 години анти, долу, а след това- не зная как е, но и това не е.
24 години са анти и долу, защото обществото се опитва да налучка механизма на справедливия избор, който води до личен успех. Всеки път се оказва, че е личен, но на някой друг.
Предлагат се нови лица, нови участници в политическия живот, нови лидери, нов морал... Кой и как ще предложи и ще припознае новите лица, няма ли зад тях да са старите?
Може и е хубаво да има нови лица. Но няма нов и стар морал. Моралът е само един.Проблемът е, че в политиката свикнаха лесно да го прекрачват. Кой зад кого стои най.лесно се разбира по действията и решенията в политиката, те трябва да се следят. Когато през 2005 година повдигнах завесата за скандалните необлагаеми 2/3 върху депутатските заплати се оказа, че реагираха само медиите. Днес реагират и гражданите на улиците. Чувствителността се е повишила. Това е верният път.
Как ще се прави общ десен блок- пак на квотен признак и механично събиране на партии и лидери?
Смятам, че общ десен блок трябва да се прави зад обща кауза и морална база. Ако трябва, може да има надпартиен граждански борд от безспорни имена, които да стоят над този десен блок и да имат право на вето над ключовите решения. Мисля, че това е вариант доверието в разума на партиите да се върне. Квотният принцип е чиста търговия, нужни са личности.
Преференциални избори- кой ще предложи и кой ще припознае новите имена в тези листи?
Такова предложение може да се направи само в Народното събрание. Ако трябва и под натиск.
За партиите и тяхното финансиране, нищо против Светльо Витков, но за мен е меко казано обидно подобна ситуация, предвид политическата грамотност на г-жа Капон и припознаването и от избирателите. Субсидиите- политически бизнес или подкрепа на партии?
Субсидиите при строга отчетностса важни не само за да се развиват партиите, а и за да се доближат до гражданите с интензивни срещи. Тези пари биха могли да пазят от зависимости, ако си преценил, че си честен. Ако не си и това не помага. С тези пари е добре да повишаваш и политическа грамотност и опит на хора, да ползваш екипи по отделни казуси от всекидневието.
Трябва ли ревизия след всяко управление или ... да простим на наивниците, сега да гледаме напред
Трябва ревизия, за да е ясно на днешните, че в България е нужна справедливост и се носят последствия. Това не пречи да гледаме напред.
Конкретни стъпки срещу монополите- предвид на това, че те от доста време назначават управляващите или поръчват музиката.
Срещу монополите може да се изправи само силна държава. Тя дава възможност за конкурентен пазар. При големи изкривявания трябва да има под ръка интервенционна агенция. По-лошо от монополите са картелите. Нужна е качествена, реформирана съдебна система. Тогава монополите ще започнат да отстъпват. Тази битка е трудна. Знам от опит.
Къде и бизнесът в цялата тази работа, колкото и малко да е останал и как реално да се стимулира производството, а не да се вади от единия джоб и да се прехвърля в другия- помощи и т.н.
Точно справедливата конкурентна среда е голямата помощ на бизнеса. Не държава рекетьор, а слуга на тези, които пълнят хазната. Външнотърговските ни представители трябва да работят десетократно повече и никакъв популизъм с цените, защото винаги се връща с двойна сила като бедност при хората.
Някой вече ще разбере ли,че София не е в България, поне не Североизточна. И защо в провинцията няма протести- според мен има само там, където ДПС успя да сложи свои губернатори.
В София са концентрирани сградите, асоцииращи се с властта. Затова и там шествията са най-големи. Има и друг феномен, който е нелицеприятен, но там те дават по телевизията и живееш с усещането, че респектираш цялата страна. Досадно е, но често чувам репликата „ Ако ония там в София не направят нещо, нищо няма да стане!“ Недоверието в значимостта на всяка личност, съвест и воля еатака срещу духа на демокрацията- Явно е била успешна.
Какви са тези губернатори- защо не 6 колкото са централните райони, а 28. До колко има смисъл от тях предвид факта, че има бюджет от 200 000 лв. за цветя и да могат да контролират решенията на Об. Съвети /а където са кмет и губернатор от една партия както досега ГЕРБ/.
Губернаторите на ДПС предизвикаха възмущение защото хората не могат да понесат официалните резултати от изборите дасестоварят личнона тяхната глава- Над 70 процента от българите не са представени в Парламента. Що се отнася до броя на губернаторите, то трябва да има регионални управители, както е разделена България и да бъдат на изборен пост. За съжаление истинска регионална децентрализация не се направи, въпреки изискванията на Европейския съюз. Децентрализацията е загуба на власт на правителството и именно затова никое до сега не иска да я въведе.
Мария Капон е родена на в град Пловдив. Завършила е висше образование икономика, специалност „Продуктов маркетинг“ в университета „Лудвиг Максимилиан“ в Мюнхен, Германия. Владее писмено и говоримо френски, английски, немски, испански и руски.
Работи като организатор в отдел „Нови пазари“, дирекция „Маркетинг“ — 1994-1996, „Международен панаир“ ЕАД – Пловдив; началник отдел „Строителство на панаири в чужбина“ -1996-1997 г. и „Международен панаир“ ЕАД – Пловдив.
Специализира „Проучване на пазари и панаирен маркетинг“ в Германия, Япония, Франция; „Експорт–импорт в азиатските страни“ в Шри Ланка; „Медии и Продуктов ПР“ — Германия и в Департамента за политически науки „Дж.Ф. Кенеди“ към Харвардския университет в САЩ.
Политическа дейност
Член на Демоктратическата партия от 1992 г.
Народен представител в 40-ото Народно събрание от листата на коалиция „ОДС но през ноември 2005 г., след избирането за нов председател на СДС на Петър Стоянов, от парламентарната група на коалицията са изключени тримата представители на Демократическата партия — Капон, Александър Праматарски и Марио Тагарински. Ръководител на групата български евронаблюдатели в Европарламента в групата на ЕНП-ЕД, от 26 август 2005 до 31 декември 2006 г.
Член на Върховния партиен съвет на Демократическата партия от 2000 до декември 2006 г.
В края на 2007 г. е член на Инициативния комитет за учредяване на Единната народна партия, на която става председател на 16 февруари 2008 г.
Мария Капон бе представена в Русе от бившия кмет Елеионора Николова, сега шеф на БОРКОР, и от настоящия директор на Сименс България Боряна Манолова. Капон даде и още един кадър - на ГЕРБ- външния министър Николай Младенов
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай