Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия започна работа по проект "DanubePIE - Продуктова иновация чрез екодизайн в Дунавския регион", който е спечелен и се изпълнява по линия на Enterprise Europe Network в партньорство с още пет организации от Германия, Унгария, Сърбия, Хърватска и Румъния.
Производителите срещат предизвикателството да отговорят на все по- големите изисквания и стандарти за околната среда, на които трябва да отговарят техните продукти. В същото време намаляването на разходите чрез енергийна ефективност и ефективност на ресурсите е недвусмислено конкурентно предимство. Екодизайнът – разглеждане на продуктите през целия им жизнен цикъл – е възможност за постигане на по-устойчиви процеси и достъп до нови пазари.
Финансираният от Европейския съюз проект DanubePIE си поставя за цел да промотира този начин на мислене за жизнения цикъл на продуктите и използва екодизайна като мощен инструмент за стимулиране на такива продуктови иновации. Проектът цели повишаване на осведомеността за пречките и възможностите пред МСП производители, дизайнери на индустриални продукти, консултанти по околната среда, образователни институции, различни заинтересовани страни и широката общественост.
Традиционните сектори опаковки и печат – производители на опаковки, както и потребители на опаковки като хранително-вкусовата промишленост, козметика, електроника и др. – са целева група и основни бенефициенти на дейностите по проекта.
Малките и средни предприятия (МСП) имат полза от различни стимули, които ги карат да използват иновативни технологии с цел да повишат стойността на техния продукт, но често им липсват ресурси, за да прегледат тези процеси от екологична гледна точка. Проект DanubePIE иска да запълни тази празнина и да помогне на МСП, посредством услуги за екодизайн, да подобрят своите продукти или да разработят нови продукти с екодизайн. Тези услуги ще бъдат предоставени в тясно сътрудничество с продуктови дизайнери.
За да постигне това, проектът следва между- клъстърен подход между клъстъри от креативните индустрии (продуктов дизайн, индустриален дизайн) и предприятия от различни сектори на икономиката под формата на кръгли маси за генериране на творчески идеи.
Проект DanubePIE е посветен на Дунавския регион и подкрепя Европейската стратегия за Дунавския регион за създаване на синергии в областта на околната среда и икономическото развитие в този географски регион. Седем държави от Дунавския регион са директно включени в проекта:
o Щайнбайс Европа център (Щутгарт, Германия)
o Унгарска агенция за инвестиции и търговия (Будапеща, Унгария)
o Технологичен парк (Вараждин, Хърватия)
o Университет Нови Сад (Нови Сад, Сърбия)
o Бизнес център за подпомагане на МСП (Русе, България)
o Камара за търговия, индустрия и земеделие (Тимишоара, Румъния)
o Ecodesign company engineering & management consultancy GmbH (Виена, Австрия) като външен експерт по екодизайн
Дейностите по проекта, резултатите и добрите практики са насочени към целия регион на р. Дунав, състоящ се от четиринадесет държави. Освен това, заинтересованите страни ще могат да участват в обученията и конференциите, като по този начин знанието ще бъде разпространено на цялата територия на Дунавския регион и ще помогне за създаването на много повече партньорства тип МСП – екодизайн.
Проектът DanubePIE е финансиран от Програма Конкурентоспособност и Иновации на ЕС и е на обща стойност 830 155 евро. Координатор на проекта е Steinbeis Europa Zentrum от Шутгарт, Германия. Проект DanubePIE стартира от м. април 2013 и е с продължителност 21 месеца.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай