След десет дни на антиправителствени многолюдни протести и на напрежение и недоволство в БСП, породени от избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, разговаряме със социолога и член на Националния съвет на БСП Юрий Асланов за ситуацията в страната, какъв е изходът и за грешките на ръководството на левицата.
"БСП победи морала" - такива думи се чуват официално и неофициално от социалисти, включително и на пленума в четвъртък. Това ли е най-тежката ситуация, в която е изпадала БСП, откакто е БСП?
- БСП наистина е в тежка ситуация, защото за пореден път е пред разцепление. Когато се появят разделителни линии между представителите на ръководството за това кое е добро и кое – лошо, това са симптоми на идейно разединение.
Тази година се навършват точно 110 години от най-голямото разцепление в партията. От последното – през 1996 г. са изминали 17 години. Сега ситуацията е много по-тежка, защото, собствено казано, вече няма какво толкова да се разцепва. Не остана почти нищо.
Независимо от това вътре в партията има сили, които могат да вземат нещата в свои ръце и да наложат волята си за промяна, защото инстинктът на партията да оцелява в кризи, предизвикани от нейното ръководство, е силен. За последния четвърт век няколко пъти съм чувал фразата "Това е краят на БСП", но след това развитието на нещата са опровергавали нейните автори. Мисля, че и този път БСП ще оцелее, но по-нататък вече няма да има право на грешки.
Вие смятате ли, че с приетото в четвъртък решение Националният съвет гласува вот на доверие на лидера Сергей Станишев?
- Вотът на доверие или недоверие, поискан от орган, от който не зависи решението, е лицемерие. Стойност има единствено актът на оставката и решение за насрочване на конгрес, който да избере ново ръководство.
Ако това наистина е дадено доверие и темата с лидерския въпрос в БСП се затваря на този етап, как ще спечели БСП със Станишев следващи избори, без значение кога са те?
- Ясно е, че не може да ги спечели, което не значи, че с новоизбрано ръководство автоматично ще ги спечели. Както казах, кризата в партията е тежка и не може да бъде преодоляна в следващите няколко месеца, през които се очаква да се стигне до нови избори.
Какъв е изходът за БСП според вас? Изглежда, няма да има извънредно заседание на конгреса, който реално може да изчисти въпроса с председателя.
- Смятам, тоест надявам се, че идеята за конгреса не е затворена страница. Така или иначе уставът трябва да се спази и до края на годината следва да има заседание на конгреса.
Ако проблемът досега е бил липсата на силно дясно, не сме ли вече в ситуация на отсъствие и на истинско и силно ляво?
- Повечето от хората определят ГЕРБ като дясна партия. Разбирам, че това не се харесва на симпатизантите на старите десни партии, но общественото мнение е преформатирано в полза на Бойко Борисов. А над 80 на сто от хората определят и БСП като лява партия.
В модерната политика, особено в епохата на електронните комуникации, за жалост престана да е важно каква е истината, какво в действителност се случва в живота, а само онова, което хората си мислят, че се случва. Политиката е терен на битка за интерпретации на истината, а не за истина. След като е налице, че дясната партия се нарича ГЕРБ, а лявата – БСП, няма защо да се учудваме, че политическата криза прерасна в системна.
Още колко време може да удържа кабинетът "Орешарски" на протестите? Витаят слухове, че премиерът скоро ще хвърли оставка. Вашата прогноза каква е?
- Ако играта се води на инат, може да изкара и пълния си мандат. От това няма смисъл. Казал съм мнението си: трябва да се обяви времеви лимит за кабинета – примерно до май догодина, и тогава да се проведат нови избори заедно с изборите за Европейски парламент. За това време следва да се договори много ясна програма от законодателни приоритети, един от които да е смяна на правилата, по които е уредена дейността на партиите и по които се произвеждат изборите.
Ако сега се стигне до оставка на кабинета и се отиде веднага на избори, резултатът от изборите няма да хареса на никого. Ще ни залее вълна от протести и искания за нови избори, икономиката ще спре да диша съвсем, институциите ще минат в тренд на разпад. Би трябвало да сме наясно с последствията от подобно действие.
Иначе съм съгласен, че правителство, което пое властта без обществена подкрепа, подкрепено от парламент без обществена подкрепа, с неясна политическа физиономия и спорен кадрови състав, не заслужава дълго бъдеще.
Кадровите грешки на правителството ни заливат една след една, това не може да се нарече "чуваемост на гласа на гражданите". Вие като член на широкото ръководство на БСП наясно ли сте кой кого е номинирал в кабинета и най-вече чие предложение е Делян Пеевски?
- Не съм наясно и отговори на тези въпроси не получихме, макар че бяха зададени. Това вече няма значение. Аз лично не се вълнувам от въпроса кой точно е предложил Пеевски, а защо го е предложил.
Впрочем имате ли обяснение за предложението на Делян Пеевски? Никой не може да допусне, че Станишев, Местан и Орешарски не са си давали предварително сметка за обществената реакция.
- Нямам обяснение.
Как преценявате поведението на парламентарната група и какво показват гласуванията в парламента за качеството на издигнатите депутати?
- Парламентарната група е такава, каквато е, каквито са и всички останали парламентарни групи. Не смятам, че ръцете на депутатите могат да бъдат извивани продължително време, както в случая с "Пеевски". Ако продължи натискът, рано или късно ще се стигне до откат. Както впрочем се е случвало много пъти и преди.
Как определяте ситуацията в момента? Какво имаме криза на доверие, политическа криза?
- Имаме криза на системата, защото хората на искат да свалят от власт едно правителство, за да дойде друго. Те искат смяна на начина, по който се прави политика, и промяна на модела, по който се упражнява властта. Но не вярват, че която и да е от съществуващите партии и действащите играчи на политическата сцена могат да извършат такава смяна, а самите хора не са организирани и подготвени да го направят сами. Кризата е системна, тоест предреволюционна.
Какъв е изходът - предсрочни избори сега, догодина "2 в 1", смяна на министри?
- И двете.
Смятате ли, че е възможна широка коалиция БСП-ГЕРБ в този парламент при втора рулетка, за да се избегне зависимост от "Атака" и ДПС?
- Много отдавна се занимавам с политика и знам, че нито една възможност не бива да се изключва. Комбинацията ГЕРБ-БСП обаче ще доведе до смъртта на политическата система, защото ще убеди окончателно хората, че олигархията притежава всички партии без изключение и е готова на всичко, за да запази властта си.
Какви ще са последиците за БСП с повторно управление с ДПС, при това този път в доста по-голяма зависимост?
- Проблемът не е в коалицията с ДПС, а в това какво представляват ръководствата на тези партии, а и на всички други партии. Случващото се в икономиката през последните години постави враждебни разделителни линии между едрия и дребния бизнес, между олигополите и честните предприемачи. Наемният труд е в нова роля и най-често той е в ролята на дребния предприемач и семейния бизнес, който целенасочено е преследван и унищожаван от олигополите.
Войната вече придобива характер на класова борба, но едрият бизнес си има парламент, правителство, закони, полиция, данъчни и прочие, а дребният – нищо. Той не е политически представен, не разполага с политическо оръжие, за да води борба. БСП записа това на хартия в програмата си, заради което на изборите получи над потенциала си около 300 хиляди гласа от страна на дребните предприемачи, които никога до този момент не бяха гласували за БСП. С първите стъпки на парламента и правителството обаче ръководството на партията им се изплю в лицето и демонстрира ясно на чия страна ще играе.
Сега улицата за пореден път се оглежда за нов политически субект, защото не вярва на нито един от съществуващите и съм сигурен, че ще се намери начин хората отново да бъдат излъгани и подведени, защото, мразейки всички политици и всичко политическо, хората желаят да бъдат излъгани. Ще видим поредния балон, който този път ще се спука по-бързо.
Търсенето на почтени персонажи, които да ни оправят, няма да ни доведе до нищо, докато не разберем, че съдбата ни е в нашите собствени ръце и трябва да прекратим гражданската война, да се договорим за общо, колективно действие за смяна на системата, да установим правила, по които това, което ни се е случвало, повече няма как да се случва и тогава да търсим, тъй да се каже, честните и непорочните измежду нас, които могат да свършат работата.
Ако разговорът за политика и национално бъдеще започва с морала, няма да стигнем до никъде, ще се въртим в кръг. Нито Кенеди, нито Де Гол или Чърчил са били образци за морал, но идеите им са увличали след тях цели народи. Няма да намерим нито един сред нас, когото е невъзможно да опетним. Хората вървят първо след идеи, а след това след други хора.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай