Над 70 кметове, зам.-кметове и общински служители на общини – членове на АДО „Дунав“, участват в двудневна конференция в Русе. Форумът се реализира по проект „Дунавски институт за мрежи за развитие за промотиране на чуждестранните инвестиции и позитивна регионална идентичност и образ“ на асоциацията.
Приветствия към гостите от името на кмета на Община Русе Пламен Стоилов, който е и председател на АДО, поднесе неговият заместник Страхил Карапчански. „Именно регионалният маркетинг и сити маркетинга, като едни от модерните управленски концепции, са най-добрите начини за стимулиране на социално-икономическата динамика в градовете и регионите, особено в онези, които изостават“, каза г-н Карапчански. Той допълни, че използвайки запазената марка „Град-кандидат за Европейска столица на културата“, Русе се позиционира по един още по-убедителен начин пред всички потенциални инвеститори, както от региона, така и от ЕС и отвъд неговите граници. „Неслучайно, именно дунавската идентичност е заложена като основен мотор за развитие в стратегическите документи на нашия град за следващия програмен период, в рамките на който се очаква да се реализират и редица проекти по Дунавската стратегия“, допълни той. Г-н Карапчански каза още, че се отделя специално място на Крайбрежната зона в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие, като една от зоните с най-малко оползотворен потенциал. Той подчерта, че Русе се възприема като естествен лидер от българска страна на процесите, свързани с трансграничното сътрудничество и посочи като пример разработеният ЕРГО - Мастерплан Русе-Гюргево, който ще даде съществен тласък за развитие на съвместни проекти с румънската страна през следващите 10-15 години.
Изпълнителният директор на АДО „Дунав“ Мария Кондрова също приветства участниците в конференцията. Тя благодари на Община Русе за домакинството и изрази благодарност за оказаната административна, оперативна и финансова подкрепа за реализирането на проекта. Тя разясни, че дейностите по проекта са били разделени в две групи – проучвателни и обучителни. В рамките на първите са подготвени два наръчника – за привличане и насърчаване на чуждестранните инвестиции в трансграничните административни единици и за това как да се представи местния трансграничен потенциал за чуждестранните инвеститори. В рамките на проекта е направено и задълбочено проучване на тема „Мястото и ролята на чуждестранните инвестиции в местните стратегии за развитие на трансграничната област“, и е синтезирана обширна база данни на фирми от двете страни на реката. В обученията по проекта са се включили кметове, зам.-кметове, служители на общини, представители на НПО. Те са имали за цел повишаване на техния капацитет за привличането и ролята на чуждестранните инвестиции за развитието на трансграничната зона, както и за промотирането на трансграничния потенциал на общините.
Във втория ден на конференцията ще бъдат представени наръчниците, проучването и базата данни, изготвени в рамките на проект „Дунавски институт“. Форумът ще приключи с дискусия за приоритетите за социално-икономическо развитие на Дунавските общини, развитие на трансграничното сътрудничество и идентифициране на проектни идеи за следващия програмен период.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай